Eyüp'e yeni külliye inşa edilecek


Eyüp'te Yeşilpınar Camii’nin yerine yapılacak külliyenin protokolü imzalandı. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Yeşilpınar'a yaşam alanı gibi külliye inşa edeceğiz”dedi.
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Yeşilpınar Camii'nin yıkılarak yerine külliye inşa edilmesi projesinin protokolünü imzaladı. Başkan Aydın, "Projesi hazırlanan külliye yaklaşık 12 bin 500 metrekare civarında kapalı alan, altında otopark, yüzme havuzu, spor salonları, Kur'an kursları, imam lojmanları, kafeleri, sosyal tesisleri, bilgi evleri gibi dinlenme alanları ve tabi ki öğrenci yurdu, muhtarlık binası, aile hekimi gibi birçok özelliğe sahip bir külliye yapacağız" dedi. 
Yeşilpınar Mahallesi Girne Caddesi üzerinde 1986 yılında inşa edilen Yeşilpınar Merkez Camii, geçtiğimiz yıl uzmanlar tarafından beton kalitesi ölçümü yapıldıktan sonra risk taşıdığı için ibadete kapatılmıştı. Kolonlarında ve temelinde çatlaklar meydana gelen Yeşilpınar Merkez Camii’nin yıkılarak yerine külliye inşa edilmesi projesinin protokolü Eyüp Belediyesi Başkanlık binasında yapıldı. Protokol imzalama törenine Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüp İlçe Müftüsü Muammer Ayan ve Yeşilpınar Merkez Camii Dernek Başkanı Erman Düğenci, mahalleyi temsilen katıldı.

“Yeşilpınar'a yaşam alanı gibi külliye inşa edeceğiz”
Yeşilpınar Camii'ni güzelleştirerek yaşam merkezi inşa etmek için çalışmalara başladıklarını söyleyen Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Bizim yaklaşık 50 yıllık çok eski bir camimizdi. Vatandaşlarla görüştüğümüz zaman buraya bir külliye yapılması gerektiğini söylemiştim. Geçen süre içerisinde binlik ve beş binlik planlarını değiştirdik ve arsanın bize ait olmayan kısımlarının Büyükşehir’den tahsisini belediyemize aldık. Bütün çalışmaların hepsini tamamladık. Projesi hazırlanan külliye yaklaşık 12 bin 500 metrekare civarında kapalı alan, altında otopark, yüzme havuzu, spor salonları, Kur'an kursları, imam lojmanları, kafeleri, sosyal tesisleri, bilgi evleri gibi dinlenme alanları ve tabi ki öğrenci yurdu, muhtarlık binası, aile hekimi gibi birçok özelliğe sahip bir külliye yapacağız. Kısacası bir mahalle için yaşam merkezi diyebileceğimiz, mahallenin hemen hemen bütün ihtiyaçlarının karşılanacağı bir merkez niteliğinde güzel bir proje inşallah hayata geçecek. Bu gün ruhsatını imzaladık. İnşallah yapımı tamamlandıktan sonra külliyemiz, Eyüp’e, Yeşilpınar’a hizmet verecek ve bizler de çok mutlu olacağız” dedi.
Yeşilpınar Camii'nin yıkıldıktan sonra yerine cami merkezli bir çalışmayla daha büyük ve sosyal alanları olan bir külliye inşa edileceğini dile getiren Eyüp İlçe Müftüsü Muammer Ayan, “Yeşilpınar’da yapılacak çalışma cami merkezli bir hizmet olacaktır. Cami çevresinde yapılacak olan sosyal tesisler gençlerin, kadınların muhtelif hizmet alacağı bir çalışma olacak. Yani orada yapılacak çalışmanın cami merkezli olduğunu söylemeliyim. İnsanları camimize çekebilmek için insanları camimizin yakınların sosyal alanlarla getireceğiz. Camimizin yıkılarak yeniden yapılmasında emeği geçenlere ben teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website