Rant için değil can için dönüşüm


evre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Türkiye'nin ilk kentsel dönüşüm projesi Esenler Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları'nı inceledi ve Bakan Sarı, Türkiye'de kentsel dönüşümün rant için değil vatandaşların can ve mal güvenliği için yapıldığını söyledi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu kapsamında Bakanlar Kurulu tarafından ilk riskli yapı alanı ilan edilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Ekim 2012 tarihinde Türkiye'deki kentsel dönüşüm seferberliğini başlattığı Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde incelemelerde bulundu. Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'nun karşıladığı Bakan Sarı, ilk olarak projede görev yapan işçilerle birlikte öğle yemeği yedi.
 
Esenler Türkiye'ye örnek oluyor
Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, yemeğin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'ya hem proje hem de ilçe genelinde biten ve devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Esenler'de dönüşmesi gereken 100 bin konutun olduğunu anlatan Başkan Göksu, ilçedeki sorunlu yapı stokunu da birbirinden çarpıcı fotoğraflarla gözler önüne serdi.
Proje alanında yıkım sırasında çekilen ve imalat hatalarının gözler önüne seren fotoğraflar karşısında büyük şaşkınlık yaşayan Bakan Sarı, mühendislik hizmeti alınmadan inşa edilen yapıların can ve mal güvenliği bakımından büyük risk oluşturduğunu belirterek, "Kentsel dönüşümü rant için yaptığımızı lanse ediyorlar. Bu fotoğraflar her şeyi gösteriyor. Kentsel dönüşümü, rant için değil, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için yapıyoruz. Türkiye'nin her yerinde bu projelere ihtiyaç var. Esenler, kentsel dönüşüm konusunda Türkiye'ye örnek oluyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Silopi'de yıkım işlemine başladık
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, daha sonra Cizre ve Silopi'de yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili basın mensuplarına bilgi verdi. Cizre ve Silopi'de çalışmaları başlattıklarını ifade eden Bakan Sarı, "İstanbul'da fotoğrafla belgelenmiş olan bu yapılaşma maalesef Silopi'de de, Cizre'de de aynı şekilde. Silopi ve Cizre'de buradaki kötü yapılaşmaların, altyapısı bozuk yaşam alanlarının yenilenmesi için bir çalışma başlattık. Silopi'de yıkım işlemlerine başladık. Cizre'de çalışmalar tamamlandı. Yaklaşık 2 bin 700 ağır hasarlı veya yıkılmış bina tespit edildi. Biz bu alanlarda kısa zamanda kentsel dönüşüm projelerini başlatacağız. Biz burada gösterdiğimiz hassasiyeti orada da göstereceğiz" dedi.
Bakan sarı projeyi gezdi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, daha sonra AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, Esenler Belediye Başkan Yardımcıları ve diğer ilgiler ile birlikte 760 milyon TL. yatırımla yapımı devam eden Havaalanı Kentsel Dönüşüm Konutlarını gezdi. Çalışmalar hakkında ilgililerden tek tek bilgi alan Bakan Sarı örnek daireyi de gezdi ve çok beğendiğini söyledi. Bakan Sarı, son olarak Başkan Göksu 'dan Esenler Belediyesi'ne devredilen ve yaklaşık 90 bin bağımsız bölümü kapsayan dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi Esenler 2023 hakkında bilgi aldı.
2 bin 373 konut ve 55 işyeri inşa edildi
Esenler Belediyesi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü ve inşaatını Emlak Konut GYO’nun üstlendiği Havaalanı Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında 2 bin 373 konut ve 55 işyerinin inşa çalışmaları tamamlandı. Konut ve işyerlerinin teslimine Mayıs ayı sonunda başlanacak. 
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website