Reza Zarrab'ın Avukatı: Bize Rakam Önerilir, Biz Ödeyemeyiz Veya Öderiz Deriz


19 Mart'ta tutuklanan Reza Zarrab'ın avukatı Şeyda Yıldırım, "Kefalet talebimiz Miami'de neticelenebilir, bize bir rakam önerilir, biz ödeyemeyiz veya öderiz deriz" dedi.


Reza Zarrab'ın Avukatı: Bize Rakam Önerilir, Biz Ödeyemeyiz Veya Öderiz Deriz
Türkiye'de 17 Aralık rüşvet operasyonunda yakalanıp 70 gün hapis yattıktan sonra serbest kalan işadamı Reza Zarrabİran'a yönelik yaptırımları ihlal ederek ABD'yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlamalarından Miami'de tutuklanmıştı. ABD'de tutuklanan Reza Zarrab'ın avukatı Şeyda Yıldırım, "Kefalet talebimiz Miami'de neticelenebilir, bize bir rakam önerilir, biz ödeyemeyiz veya öderiz deriz. Veya bunu vermekten vazgeçerler veNew York'a tutuklu göndermeye karar verirlerse biz orada da tekrar kefalet talebinde bulunuruz" dedi.
"TALEP RED EDİLMEDİ, KABUL DE EDİLMEDİ"
Hakkında düzenlenen iddianame ABD Adalet Bakanlığı tarafından basına da duyurulan Zarrab'ın kara para aklama, ABD devletini ve bankalarını dolandırmak gibi suçları işlediği iddiasıyla yargılanması talep ediliyor.
BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan, Reza Zarrab'ın avukatı Şeyda Yıldırım, "Talep red de edilmedi, kabul de edilmedi" dedi.
"AVUKATIMIZ BU GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRÜYOR"
Yıldırım, "4 Nisan'a kadarki süreç var. Avukatımız bu görüşmeleri sürdürüyor. Dolayısıyla reddedilen, kapanan bir süreç yok ortada" ifadelerini kullanıp gelişmelerle ilgili şunları söyledi:
"KEFALET TALEBİNDE BULUNUNCA BİZE 2 HAFTA SÜRE VERİLDİ"
"Pazartesi günü yapılan görüşmede, orada sanırım ona duruşma denmiyor, o görüşmede bizim avukatlarımız kefalet talebinde bulunacağımızı söylediler. Zaten o görüşmenin amacı da Reza Bey'in New York'a transferiydi. Keza soruşturması New York'ta devam ediyor ve şu an Miami'de orada yakalandığı için. Bir transfer gerçekleşmesi gerekiyor. Biz kefalet talebinde bulununca bize iki hafta süre verildi. Bu iki hafta süreç içinde bu talep değerlendirilecek ve bize teklif gelecek."
"BİZE BİR RAKAM ÖNERİLİR, ÖDEYEMEYİZ VEYA ÖDERİZ DERİZ"
Reza Zarrab'ın Miami'deki avukatlarının talebi üzerine kefalet için bir rakam belirlenmesi gerektiğini söyleyen Şeyda Yıldırım, "Kefalet talebimiz Miami'de neticelenebilir, bize bir rakam önerilir, biz ödeyemeyiz veya öderiz deriz. Veya bunu vermekten vazgeçerler veNew York'a tutuklu göndermeye karar verirlerse biz orada da tekrar kefalet talebinde bulunuruz" diye ekledi.
"İDDİANAME 3 KİŞİYİ KAPSIYOR"
Zarrab'ın gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama dün ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılmış ve yöneltilen suçlamaları içeren 21 sayfalık iddianame Bakanlığı'n internet sitesinde paylaşılmıştı.
Buna göre iddianame üç kişiyi kapsıyor: 33 yaşındaki İran ve Türkiye vatandaşı Reza Zerrab, onun çalışanlarından 29 yaşındaki İran vatandaşı Camelia Jamshidy (Kamelya Camşidi) ve Mellat Exchange'in üst düzey yöneticisi 65 yaşındaki İran vatandaşı Hossein Najafzadeh (Hüseyin Necefzade).
"2010'DAN 2015'E KADARKİ OLAN DÖNEMİ KAPSIYOR"
Suçlanan kişilerden diğer ikisinin yakalanamadığı belirtiliyor.
Sanıklara yöneltilen suçlamalar 2010 yılından 2015 yılına kadar olan dönemi kapsıyor.
Kaynak: BBC Türkçe.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website