ABD Savunma Bakanı, PKK-PYD ilişkisini kabul etti

Carter,  ABD Senatosu'ndaki oturumda, Senatör Graham'ın “Raporlar, (PYD ve YPG) bunların  PKK ile bağlantılı ya da en azından önemli ilişkileri olduğunu belirtiyor. Bu  doğru mu?” şeklindeki sorusuna “Evet”karşılığını verdi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Senato’daki bir  oturumda soruları yanıtlarken, terör örgütü PKK ile örgütün Suriye'deki uzantısı  olan YPG ve PYD arasında ilişki bulunduğunu kabul etti. 

 ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komitesi’nde senatörlerin  sorularını yanıtlayan Ashton Carter, Senatör Lindsey Graham’in Suriye konusunda  üst üste sorularını cevapladı.
    Graham'in “PYD’yi ve YPG’yi hiç duydunuz mu?” şeklindeki sorusuna  “Evet” karşılığını veren Carter, Senatörün, “Bunlar kimdir?” sorusunu ise “Kürt  gruplar'' şeklinde cevapladı.
Sorularına “YPG, PYD’nin silahlı kanadı mı?” diye devam eden Graham'a  yanıt veren Savunma Bakanı ise “Evet, doğru” dedi.
    Ash Carter, Graham’in “Raporlar, bunların PKK ile bağlantılı ya da en  azından önemli ilişkileri olduğunu belirtiyor. Bu doğru mu?” şeklindeki sorusuna  ise “Evet” yanıtını verdi.
    Graham’in araya girerek, PKK’nin Türkiye için terör örgütü olduğunu  söylemesi üzerine Carter, “PKK sadece Türkiye’nin değil ABD’nin nazarında da  terör örgütüdür.” diye konuştu.
    Carter, “Türkler’in Suriye’de YPG’yi silahlandırdığımız için bize  kızgın olması sizin için şaşırtıcı mı?” sorusu üzerine ise “Hayır” dedi ve  Türkiye ile geniş istişareler içinde olduklarını belirtti.
  
   ''Kürtler, Rakka’yı alıp yönetmek için doğru kişiler değil''
    Suriye Demokratik Güçleri adlı yapı içinde ne kadar Kürt ve ne kadar  Arap bulunduğu sorulan Carter, bu yapıda 6 bin Arap bulunduğunu belirtti. Carter,  bu sayının genel yapı içindeki oranının sorulması üzerine ise “Yaklaşık yüzde 20”  ifadesini kullandı.

    Oturumun ilerleyen bölümlerinde Suriye’de DAEŞ ile mücadelede iş  birliği yapabilecekleri bir hükümet olmadığını hatırlatan Carter, oradaki yerel  güçlere ihtiyaçları bulunduğunu söyledi.

    Carter, “Kürtler, Rakka’yı alıp yönetmek için doğru kişiler değil.  Bunu biliyoruz. Rakka’yı alıp yönetmeye uygun kişiler olacak Suriyeli Arap  güçleri belirlemeye ve bunlara imkan sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website