Dışişleri Bakanlığı: Çatışmalara Son Verin


Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan-Ermenistan sınır hattında devam eden çatışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, Ermenistan'ı ateşkese uymaya davet etti.


Dışişleri Bakanlığı: Çatışmalara Son Verin
Dışişleri BakanlığıErmenistan'a çağrıda bulundu. Dışişleri BakanlığıErmenistan'ınAzerbaycan'a yönelik sivil halkı da etkileyen saldırılarını kınadı.
"SİVİL HALKI DA ETKİLEYEN SALDIRILARI KINIYORUZ"
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Ermenistan tarafından 1 Nisan'ı 2 Nisan'a bağlayan gece temas hattında Azerbaycan'a yönelik olarak başlatılan topçu ateşleri ve sivil halkı da etkileyen saldırıları kınıyoruz.
"ERMENİSTAN'I ATEŞKESE UYMAYA DAVET EDİYORUZ"
Şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Ermenistan'ı ateşkese uymaya ve çatışmalara biran önce son vermeye davet ediyoruz" denildi.

Ermenistan'ın, Azerbaycan topraklarına yönelik işgalinden vazgeçmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı:
"25 YILDIR AZERBAYCAN'IN TOPRAKLARINI İŞGAL EDİYOR"

"Ermenistan yaklaşık çeyrek asırdır Azerbaycan'ın topraklarının beşte birini işgal altında tutmaktadır. Söz konusu işgal sona ermediği ve Ermenistan saldırgan tutumundan vazgeçmediği müddetçe benzer çatışmaların yaşanmaya devam etme riski maalesef mevcuttur. Bu çerçevede, Ermenistan'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarını da göz önüne alarak barışçı yollardan işgale biran önce son vermesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz. Yukarı Karabağ ihtilafının çözümü için oluşturulan AGİT Minsk Grubu'nun bir üyesi olan Türkiye, ihtilafa Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesinde adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki çabaları desteklemeyi sürdürecektir.

Diğer taraftan, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımız ve Sayın Milli Savunma Bakanımız bugün konuyla ilgili olarak Azerbaycanlı mevkidaşları ile telefonla görüşerek şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimiz için taziye dileklerini bildirmişlerdir."
ALİYEV, ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR ETTİ
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kendisine taziye dileklerinde bulunanCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, teşekkür etti.
Ermenistan-Azerbaycan çatışması ve Yukarı Karabağ sorununun çözümünde Türkiye'nin her zaman Azerbaycan'a gösterdiği destek için müteşekkir olduklarını ileten İlham Aliyev, Türk halkına saygılarını bildirdi.
Gönüşmede Aliyev, Ermenistan ordusunun provokasyon yaptığını ve Azerbaycanmevzilerine saldırdığını belirterek, saldırının püskürtüldüğünü ve karşı tarafın gereken cevabı aldığını kaydetti.


  Paylaşki Değeri Artsın :
  Print PDF

  Yükleniyor...

  Son Yazılar

  Köşe Yazarları

  Popüler

  Dış Kaynaklar

   
  Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
  Yazılım/Tasarım : ERSA
  Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
  Ersa Tasarım
  Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website