Tuzla Belediyesi, ülkemizde ilk kez yapılan bir uygulama ile ibadethanelerin şadırvan ve tuvaletlerini buharlı ve basınçlı sisteme sahip özel donanımlı araçla temizliyor.
Tuzla Belediyesi, ibadethanelerde halıları yerinde sıcak suyla yıkayan aracın ardından ıslak zeminlerin temizliği için buharlı ve basınçlı sisteme sahip aracı hizmete aldı. Islak zeminlerde yer alan fayans ve mermer ile musluk, kapı gibi tüm malzemeler dezenfekte ediliyor, basınçlı buharla kir ve lekenin çözülmesi sağlanıyor. Temizliğin bir sonraki aşamasında ıslak zeminler köpükle yıkanıyor ve durulanıyor. Buharlı yıkama aracı ile yapılan temizlik, ıslak zeminlerin temiz ve bakımlı kalması, hijyenik bir şekilde kullanılması, tüm malzemelerin ekonomik ömrünün uzatılması avantajlarını sağlıyor. 

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, sağlıklı bir yaşam için kişisel olduğu kadar toplumun ortak kullanım alanlarının da hijyenik şartları taşıması gerektiğini söyledi. İbadethanelerin periyodik olarak temizlendiğini hatırlatan Başkan Yazıcı, 'İbadethanelerde beden başta el ve ayaklar olmak üzere ıslak zemin, halılar, ayakkabılık, musluk ve kapı gibi malzemeler ile sürekli temas halinde bulunuyor. Bu alanları çeşitli metotlarla temizliyoruz. Yaklaşık iki yıldır ibadethane halılarını yerinde sıcak suyla yıkıyoruz. Yeni bir uygulama daha başlatarak ıslak zeminleri de buharlı ve basınçlı sisteme sahip bir araçla yıkıyoruz. İbadethane temizliği ile hem toplum sağlığını koruyucu bir hizmeti gerçekleştiriyoruz hem de ibadethanelerin temiz kalmasını sağlıyoruz' dedi.