Kızılay’ın kurucularından Marko Paşa anıldı


Türk ı'nın kurucularından Marko Paşa, ölümünün 128'yıldönümünde İstanbul Kuzguncuk'taki Rum Ortodoks Kabristanı'ndaki mezarı başında anıldı.

PATRİK: İFTİHAR EDİYORUZ
Anma törenine Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türk Kızılayı Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can, Özel Zoğrafyon Rum Lisesi öğretmen ve öğrencileri katıldı.Fener Rum Patriği Bartholomeos törende yaptığı konuşmada, Rum cemaati olarak Marko Paşa ile her  iftihar etiklerini ifade ederek, "Bizim için Marko Paşa ölmedi. Kızılay mevcudiyetini ve icraatını sürdürdüğü müddetçe Marko Paşa da yaşamış oluyor. Yaptıkları iyilikler de hiçbir zaman unutulmuyor. Allah rahmet eylesin diyoruz. Okuyacağımız duayı bir borç biliyoruz" diye konuştu.

KARDEŞLİK MESAJLARI
Türk Kızılayı Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can da, "Bundan 148 yıl önce, 1868'den bugüne kadar güzel iniş ve çıkışlarla bugünlere geldik. Ama bu günlere gelmemizde çok büyük emeği olan büyüklerimiz var. Bunların başında kabri başında hayırla yad ettiğimiz Marko Paşa bizim için olmazsa olmazlarımızdandır. Çünkü Cenevre anlaşmaları gereği o zamanki padişahımız tarafından Osmanlı tebası hekim olan Marko Paşa'ya Kızılay'ın o zamanki adıyla Hilal-i Ahmer'in kurulması ve genel başkanlık teklifi gelmiş ve bu teklifi hiç geri çevirmeden kabul etmiştir. Biz tarihe baktığımızda Marko Paşa zaten sevginin, saygının, insanları dinlemenin sembolü olan bir isim. İçimizden biri. Biz Marko Paşa'yız. Marko Paşa biz. Kızılaycılara bırakmış olduğu bu mirası bu güne kadar büyüklerimiz getirdi. Biz de bu bayrağı bugün devraldık. Onun anısına buradayız. İyi ki buradayız. Asırlardır bu topraklarda Rumlar, Yahudiler, Hristiyanlar hep kardeşçe yaşadılar. Zaten kardeş kelimesi bizim ortak kelimemiz. İyi ki kardeşiz. İyi ki birlik ve beraberlik içindeyiz" şeklinde konuştu.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website