MHP'nin olağanüstü kurultayı 2 gün sürecek

MHP'li muhalifler kurultay için hazırlıklara başladı . Genel başkanlığa aday olan Oğan'ın avukatı Ergün: "Her ne kadar tüzük kongresi amacıyla toplanırsa toplansın genel başkanlık, Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu seçimlerine de gidilmesinin önü açılmış olacak" dedi.

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin, MHP'de  "olağanüstü kurultay" için vize vermesinin ardından muhalifler, kurultay  hazırlıklarına başladı.  Parti Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Sinan Oğan'ın avukatı  Kürşat Ergün, yasal şartlar gereği MHP tarihinde bir kurultayın ilk defa 2 gün  süreceğini söyledi. Mahkeme karar metininde görülebileceği gibi tüzük değişikliği kongresi  yapabilmeleri için Çağrı Heyeti'nin yetkili kılındığını anlatan Ergün, "Her ne  kadar tüzük kongresi amacıyla toplanırsa toplansın genel başkanlık, Merkez  Yönetim Kurulu (MYK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) seçimlerine de gidilmesinin  önü açılmış olacak" dedi.
  Ergün, böylece tek kurultay aşamasında bu seçimlerin de yapılmasının  teknik anlamda mümkün olduğunu, hukuki anlamda bununla ilgili bir sorun  bulunmadığını belirterek, "Ancak kongrenin devamını takip eden günlerde mi veya  hemen ertesi gün mü yapılacağı konusunda ortada bir siyasi mutabakatın bulunması  lazım. Böyle bir mutabakat, ki değişim sürecini talep eden genel başkan adayları  arasında yapılacak, sonucunda bizler de gerekli hukuki zemini hazırlayabiliriz,  herhangi bir endişemiz de bulunmamaktadır, yeter ki kongre toplansın" diye  konuştu.
   Siyasi partilerin en yetkili karar alma organının genel kurullar  olduğunu ifade eden Ergün, "Dolayısıyla artık iş genel kurula geçtikten sonra  genel kurul parti üzerindeki her türlü tasarrufunu dile getirebilir, bu  oylanabilir, karara bağlanabilir. Bunun içerisinde de gerek genel başkanlık  seçimi, gerek MYK gerekse MDK seçimi yapılması mümkündür. Bu açıdan herhangi bir  sorun bulunmamakta" ifadesini kullandı.
 İLK GÜN SEÇİM KURULU OLMAYACAK 
  üzük değişikliklerinin, seçim kurulunun konusu olmadığı için ilk gün  genel başkanlık seçiminin yapılamayacağını vurgulayan Ergün, şu bilgileri de  verdi: "Tüzük değişiklikleri seçim kurullarının denetiminde değildir, tüzük  değişiklikleri partilerin iç işi olarak değerlendirilir. Dolayısıyla ne seçim  hakimi ne kongre memurları salonda bulunmazlar ancak onların bulunabilmesi için  genel başkanlık, MYK ve MDK seçimlerine geçilebilmesi lazım.Dolayısıyla aynı gün olmasa da ertesi gün veya genel kurulun alacağı  kararla 15 gün sonra, 20 gün sonra tayin edilecek, ertelenecek bir günde, ki  arada bir propaganda süreci geçmiş olur bize göre de sağlıklı yöntem budur, böyle  bir süreç sonunda genel başkanlık seçimine gidilebilir."  Ergün, iki değil tek kongrenin söz konusu olduğuna işaret ederek, "Tek  kongrenin ilk toplantı gününde eğer siz kongreyi kapatmaz, bir sonraki tarihe  ertelerseniz bu yine tek kongre sayılır, ertelenmiş günü de yapıldığı zaman o gün  itibarıyla kongre kapatılabilir. Bu iki kongre toplantısı demek değil tek kongre  toplantısıdır ancak ertelenmek suretiyle yapılan bir kongre toplantısıdır. Bu  açıdan da tekrar imza toplayalım, tekrar süreci başlatalım gibi bir gereksinim de  ortaya çıkmayacak" dedi.    Öte yandan diğer genel başkan adaylarının, hem zaman hem de maddi  tasarruf açısından olağanüstü kurultay sürecinin, hafta sonu tamamlanmasına sıcak  baktığı ifade ediliyor.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website