Orhan Gencebay: Bir Türk Olarak Utanıyorum


Başbakan Davutoğlu tarafından düzenlenen programa katılan Orhan Gencebay, Türkiye'de sanatçıların korsan konusunda yaşadığı sıkıntıları anlatırken ''Bir Türk olarak utanç duyuyorum'' dedi.


Orhan Gencebay: Bir Türk Olarak Utanıyorum
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sürdürülebilir Kültürel Kalkınma Programı'na çok sayıda sanatçı katıldı. Telif haklarıyla ilgili müjde veren Davutoğlu, toplantıya katılan sanatçıların sorunlarını dinledi.
İLK KONUŞAN ORHAN GENCEBAY OLDU
Toplantıya katılan sanatçılardan ilk konuşanOrhan Gencebay oldu. Gencebay sanatçıların telif hakları ve korsanla ilgili yaşadığı mağduriyeti anlattı. Gencebay bazı veriler açıklayarak Türkiye'nin bu konuda dünya ülkelerinden geride kaldığını söyledi.
"BUNDAN UTANÇ DUYUYORUM"
Sanatçıların emeklerinin karşılığını alamadığından yakınan Gencebay Türkiye'nin en büyük korsan ülkelerinden biri olduğunu bundan utanç duyduğunu söyledi.
"MÜZİK SEKTÖRÜMÜZ ÇÖKMEK ÜZERE"
Başbakan Davutoğlu'nun söz verdiği Orhan Gencebay özetle şunları söyledi: "Şu anda müzik sektörümüz çökmek üzeredir. Şu anda sanatçılarımızın çok büyük çoğunluğu yaşama zorluğu çekmektedir. Hatta bazıları sefil haldedir. Allah rahmet eylesin Attila Özdemiroğlu gururundan dolayı bazı şeyleri söylemiyordu. Çok zorluklar içindeydi ve dün onu kaybettik. Attila Özdemiroğlu en büyük müzik adamlarından biriydi. Ama zorluklarla yaşadı. Son zamanları da son derece zordu.
"SANATÇININ GÜVENCESİ YOK"
Sanatçının ne sağlık ne de emeklilik güvencesi kesinlikle yoktur. Siz yapacağınızı söylediğiniz için içim şu anda kahkaha atıyor. O derece güveniyorum. Telif olarak bizim geçen yıl aldığımız miktar brüt 20 milyon Euro'dur. Yarısı hizmet ve stopaj için kesilir.
"BİZ PARANIN DEĞİL EMEĞİMİZİN PEŞİNDEYİZ"
Biz 20 milyon Euro telif alırken Almanya'da bu 1,5 milyar Euro'dur. Fransa'da 1 milyar Euro civarındadır. Biz paranın peşinde değiliz ama emeğimizin peşindeyiz.
"BİR TÜRK İNSANI OLARAK..."
Sanat siyaset yapmaz. Siyaseti kişiler yapar. Şu son günlerde bakanlığımızın gönderdiği yasamızın bazı cümleleri bize sunuldu. O sunulan cümlelere olağanüstü üzüldük. Bunların yüzde 70 - 80'ine karşıyız. Ülkemiz maalesef korsan bir ülke olarak görünüyor. Ben bir Türk insanı olarak bundan utanç duyuyorum. Hz Mevlana adalet değerlerin yerini bulmasıdır der. Hepimizin güzel diye gördüğü bir obje varsa yerli yerinde olduğu için güzeldir o."
DAVUTOĞLU GARANTİ VERDİ
Başbakan Davutoğlu ise Orhan Gencebay'ın sözlerinin ardından şunları söyledi: "RahmetliAttila Özdemiroğlu ile zikrettiğiniz husus genel bir mesele olduğu için muhakkak çözmeye çalışacağız. Sanatçılarımızın hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemeleri ele alacağız. Telif hakları ile ilgili, bu insani ve hukuki bir konudur. Sizin emek verdiğiniz, ürettiğiniz bir fikir, bir eser bir yerde kullanılır. Burada bir kul hakkı bir insan hakkı var. Bunun istismar edilmesinin önüne geçmek lazım.
"SİZİ ÜZEN BİZİ DE ÜZER"
Başkalarının rant elde ettiği gerçek sahibinin ise istifade edemediği bir durum söz konusu. Yasa teklifini sizin kanaatlerinizi almak için gönderdik. Orada sizi üzen bizi de üzer. Neyse beklentilerinizi karşılamayan hususları Kültür Bakanımız'a da ifade edin. Hukuk dili bazen edebiyat ve sanat dili gibi kulağa hoş gelmiyor. Keşke yasaları da şiir gibi yazabilseydik.
"TALEPLER KARŞILIKSIZ KALMAYACAK"
Şunun bir teminat olarak bilinmesini isterim. Bana ulaşmış ya da Kültür Bakanımıza ulaşmış herhangi bir sanatçımızdan gelen talep varsa hiçbirisi karşılıksız kalmayacak, cevapsız bırakılmayacak. Bunu ben Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı olarak sizlere söz veriyorum."
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website