Selimpaşa'daki 3 Tarihi Bina Fenerbahçe Üniversitesi'nin

Gelecek yıl ilk öğrencilerini kabul etmesi planlanan Fenerbahçe Üniversitesi, Silivri'deki 159 yıllık binada eğitim verecek.

YÖK'ün kuruluşunu onayladığı  Fenerbahçe Üniversitesi, Sultan Abdülmecit'in başhekimliğine kadar yükselen Rum Dr. Sarandi Arhiyeni'nin  Silivri'nin  Selimpaşa Mahallesi'nde 159 yıl önce yaptırdığı binada eğitim verecek.

TARİHİ BİNA FENERBAHÇE'YE TAHSİS EDİLDİ

Silivri  Belediye Başkanı Özcan Işıklar, geçen yıl '1 milyon üye' hedefleyen kampanya kapsamında ilçeye gelen  Fenerbahçe Başkanı  Aziz Yıldırım'a yıllardan bu yana kurulması gündemde olan  Fenerbahçe Üniversitesi için ilçedeki tarihi önemi büyük çeşitli binaları ve araziyi tahsis etmeye hazır olduklarını söylemiş, Yıldırım ve kulüp yöneticilerinden  Şekip Mosturoğlu binaları gezip beğenmişti.  Belediye Başkanı Işıklar,  Fenerbahçe Başkanı Yıldırım ile birlikte yaptığı görüşmelerin ardından konu 4 Mayıs 2015 tarihinde konuyu belediye meclisine getirilmişti. Mecliste oy birliği ile  Silivri'deki 3 tarihi bina başta olmak üzere çeşitli yapılar ve 80 bin metrekare alan  Fenerbahçe Üniversitesi Vakfı'na 30 yıllığına tahsis edildi.

YÖK, ONAY VERDİ

17 Mart'ta toplanan YÖK Genel Kurulu,  Fenerbahçe Üniversitesi'nin kuruluşuna onay verdi. Kararın ardından TBMM'ye yasa teklifi verilmesini ve kağıt üzerindeki projenin gerçekleşmesini heyecanla beklediklerini belirten  Belediye Başkanı Özcan Işıklar, bu konudaki hazırlıkları anlattı. Başkan Işıklar,  Fenerbahçe Vakfı'nın kuruluş çalışmalarını sürdürdüğü  Fenerbahçe Üniversitesi için  Boğaziçi Üniversitesi'nin 'hami kuruluş' olacağını, bunun yanı sıra  İngiltere'deki uluslararası bilim camiasının çok ciddi destek vereceğini söyledi.

"TARİHİ GEÇMİŞİ OLAN 3 BİNAYI VERDİK"

Belediye Başkanı Işıklar, çalışmaların sonunda 20 milyon taraftarı olan bir kulübün prestij üniversitesini  Silivri'ye kazandırmış olacaklarını belirterek, şöyle dedi: 'Bölgemize çok önemli değer katacağına inandığımız  Fenerbahçe Üniversitesi için Sultan Abdülmecit'in başhekimliğine kadar gelme başarısını gösteren Rum asıllı Dr. Sarandi Arhiyeni'nin o dönem  Selimpaşa'da öğretmen okulu, kız yurdu olarak 1857-63 yıllarında yaptırdığı tarihi geçmişi mimari güzelliği olan 3 binayı verdik. Günümüze kadar çeşitli amaçlarla hizmet veren halen kullanılmayan küçük tadilatların dışında kullanıma hazır bu tarihi yapıların yanı sıra Alipaşa Mahallesi'nde 80 bin metrekare alanı da üniversite kampusu için tahsis ediyoruz. İlerisi için de  Fenerbahçe Üniversitesi ile 115 dönümlük bir ayrı bir teknopark projemiz var. Onu da tahsis etmeyi planlıyoruz."

İLÇEDE HALEN İKİ ÜNİVERSİTE VAR

Üniversite kuruluşunun yasallaştığı andan itibaren önümüzdeki eğitim yılında hizmet verilmesinin hedeflendiğini anlatan Başkan  Özcan Işıklar, üniversitenin bu yılki tercih kitapçığına girmesini beklediklerini, buradan alanlarında uzmanlaşacak öğrencilerin yetişeceğini söyledi.

"SİLİVRİ'YE ÇOK YAKIŞACAK"

Başkan Işıklar,  Silivri'de halen iki üniversite bulunduğunu, bu sayıyı üçe çıkararak  Silivri'nin yaşam biçimi, ekonomisi, hizmet sektörüne, eğitim kalitesine önemli etkileri olacağını ifade ederken, şunları ekledi: 'Silivri; 900 kilometre kare büyüklükte arazisi ile  İstanbul'un yüzölçümü ikinci büyük bir ilçesi. Burada bir teknopark, uluslararası saygınlığı olan bir üniversite kurulması için iklim ve zemin burada fazlasıyla var.  Fenerbahçe Üniversitesi'nin  Silivri'ye;  Silivri'nin de  Fenerbahçe Üniversitesi'ne çok yakışacağına inanıyorum. Dr. Sarandi Arhiyeni'nin yaptırdığı binanın  Fenerbahçe Üniversitesi için kullanılması ile sanırım anısı da yaşatılmış olacak."

YAKIN TARİHTE RESTORE EDİLECEK

Silivri Belediyesi arkeolog ve sanat tarihçisi Gökşen Kaya da  Fenerbahçe'ye tahsis edilen binaların 1857 tarihinde Dr. Sarandi Arhiyeni'nin öncülüğünde Sarandis Vakfı tarafından kız öğretmen okulu olarak yaptırılan ek iki bina ile birlikte yapıların sağlam olduğunu, yakın tarihte restore edildiğini söyledi.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website