Suudi Arabistan ve Mısır Kızıldeniz'e köprü yapacak

Suudi Arabistan ve Mısır'ın Kızıldeniz üzerinden geçecek bir köprü yapılması konusunda anlaştığı açıklandı.


Mısır'a resmi ziyaret için giden Suudi arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz al Suud ile Kahirehükümeti arasında 2005 yılında İsrail ile güvenlik endişesi sebebiyle askıya alınan Kızıldeniz'e köprü inşaası konusunda anlaşmaya varıldı.
Kral Selman'ın Kahire'ye yaptığı ziyaretin ikinci gününde, Kızıldeniz üzerinde  iki ülkeyi birbirine bağlayan bir köprü inşaası için Mısır ile anlaşma yapıldığı açıklandı.
İki lider nükleer işbirliği de dahil olmak üzere, enerji alanında 15 anlaşma imzalandı. İki ülke arasında yapılan diğer anlaşmalar arasında, çifte vergilendirmenin kaldırılması da bulunuyor.
Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Ala Yusuf, yaptığı yazılı açıklamada, "Kral Selman'ın cuma günü Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşmesinin ardından iki ülke arasında bazı anlaşmaların imzalanması bekleniyor. İkili görüşmede uluslararası ve bölgesel ortak meselelerin yanı sıra iki ülkenin her düzeyde sağladığı koordinasyon ve işbirliğinin önemi ile Arap ve Körfez ülkelerinin ulusal güvenliğinin maruz kaldığı tehlikelerle mücadele konuları ele alınacak." dedi.
Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Yusuf, ayrıca Suudi Arabistan ile Mısır ilişkilerindeki olumlu gelişmelerin, Arap ülkelerinin çıkarlarını muhafaza ettiğini ve Arap ülkelerin ortak çalışmaları için örnek olduğunu belirtti.
Suudi Arabistan ve Mısır, Kahire Bildirisi'nin uygulamaya konulması amacıyla Ortak Koordinasyon Konseyi kurulması için 11 Kasım 2015'te bir anlaşma imzalamıştı.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website