Tuğgeneral Hakaret ve Küfür İddiasıyla Genelkurmay'a Şikâyet Edildi


Tuzla Piyade Okulu'nda Er Taha Yapar'ın intiharını araştırırken astlarına hakaret ve küfürler yağdırdığı iddia edilen Tuğgeneral İ.C. Genelkurmay Başkanlığı'na şikayet edildi.


Tuzla Piyade Okulu'nda 29 Aralık 2015'te kendisini kışla içindeki bir ağaca asarak intihar eden er Taha Yapar'ın ölümü hakkında yürütülen soruşturma sırasında, Tuzla PiyadeOkulu Komutanı Tuğgeneral İ.C.'nin görevli personele hakaret ettiği, mobbing uyguladığı ve ırkçı ifadeler kullandığı iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
GENELKURMAY'DAN SORUŞTURMA İZNİ İSTENDİ
Suç duyurusunda İ.C.'nin görevden alınması, görevi başındaki memura görevinden dolayı hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, memuriyet görevini kötüye kullanma suçları nedeniyle Genelkurmay Askeri Savcılığı'nca soruşturma izni verilmesi talep edildi.
TUĞGENERAL İFADE VERDİ
İddialar üzerine Genelkurmay Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Başkanı (EDOK) Kamil Başoğlu'nun Tuzla Piyade Okulu'nda İ.C.'nin ifadesini aldığı öğrenildi.
HAKARET VE KÜFÜR İDDİASI
İntihar olayını araştırmak için 27 Ocak'ta yapılan toplantıya katılan Tuğgeneral İ.C., astsubaylar S.Ş., E.K., ve intihar eden er Taha Yapar'ın yakın arkadaşı onbaşı G.Ç. ile er S.Z.'ye küfür ve hakaret ettiği öne sürüldü. Astsubay S.Ş.'ye "Otur ulan hain" dediği öne sürülen İ.C.'nin bir diğer astsubay E.K.'ya yönelik olarak "Otur ulan, hain! Şerefsiz! İt soyu" ifadelerini kullandığı suç duyurusu dilekçesine yansırken, onbaşı G.Ç.'ye "Van'lı değil mi? Al sana bir o. çocuğu daha" dediği ve İ.C.'nin Van'lı bir diğer er S.Z'nin tekmil vermesinin ardından "Al bir o. çocuğu daha" ifadelerini kullandığı iddialar arasında yer aldı.
"CENAZEM SAHİPSİZ KALMASIN DİYE ASKERE GELMİŞ"
Orgeneral İ.C.'nin intihar eden er Taha Yapar hakkında ise, "Bu adam buraya cenazem dışarıda sahipsiz kalmasın, burada cenazeme sahip çıkarlar diye kendisini asmaya gelmiş." dediği suç duyurusu dilekçesine yansırken, yürütülen soruşturmada ifade veren askerlerin bu ifadelerin İ.C. tarafından kullanıldığını doğrulaması dikkat çekti.
HAKARET VE KÜFRE DAYANAMAYAN ASTSUBAY İSTİFA ETTİ
Suç duyurusunda, astsubay E.K.'nın tuğgeneral İ.C.'nin hakaretleri nedeniyle istifa etmek istemesi ve hakaretler nedeniyle sivil savcılığa da şikayette bulunmasından sonra, İ.C.'nin E.K.'yı yanına çağırarak "Senin hiç haysiyetin, şerefin yok mu? Neden sivil savcılığa müracaat ettin? Beni orada yargılayamayacaklarını bilmiyor musun? Seni mahvedeceğim, şerefsiz hırsız, dışarıda olsan ölürdün! Seni kim astsubay yaptı lan? Allah onların da belasını versin! Daha önce verdiğin istifayı geri çektin? İstifanı geri çekmen için seni yarbay F.C.Ç mı zorladı? Erkeksen istifa et!" diyerek tekrar tehdit ve hakaret ettiği belirtildi.
HEYETE ANLATTI
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın görevlendirdiği tahkikat heyetine de bilgi veren astsubay E.K., kendisi ile birlikte bir çok askere benzer şekilde hakaret edildiğini söyledi. Yaşadıkları nedeni ile bunalıma girdiğini, hastaneye gitmesine dahi izin verilmediğini öne sürdü. Yaşadığı bunalım sonrası geçtiğimiz şubatta istifa dilekçesini sunduğunu belirten astsubay, odasına çağıran Tuğgeneral C.'ın bir kez daha ağır hakaretlerde bulunduğunu öne sürdü.
TUĞGENERAL HAKKINDA GENELKURMAY'A ŞİKAYET
Astsubay E.K.'nın avukatı Erkan Akkuş tarafından dün Genelkurmay Başkanlığı'na yapılan suç duyurusunda yer alan iddiaların ardından, Genelkurmay Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Başkanı Kamil Başoğlu'nun Tuzla Piyade Okulu'nda İ.C.'nin ifadesini almak için Tuzla Piyade Okulu Komutanlığı'na geldiği öğrenildi.
Kaynak: Hürriyet
haberler.com
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website