Türkiye Dediğini Yaptırdı, İsrail Kabul Etti


Gazze ablukasının kaldırılmasına yönelik büyük oranda anlaşmaya varıldı. Kurulacak yüzer limanla Türk malları Filistinlilere ulaşacak.

Uluslararası diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre,  Türkiye ile  İsrailarasındaki son toplantı geçtiğimiz hafta  İngiltere'nin Başkenti  Londra'da gerçekleştirilirken, taraflar neredeyse anlaşmanın metni üzerinde dahi anlaşma sağladı.
Türkiye'yi  Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı  Feridun Sinirlioğlu,  İsrail'i ise Başbakan  Benjamin Netanyahu'nun özel temsilcisi Joseph Ciechanover ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jakop Nagel'in temsil ettiği görüşmelerde üzerinde pürüz bulunan 2 konunun bulunduğu bildirildi.

İKİ PÜRÜZ VAR

Bu konulardan ilki,  Gazze ambargosunun  Türkiye bayraklı gemilere yönelik olarak kademeli olarak kaldırılması konusu oldu. Taraflar  Gazze açıklarında bir yüzer liman oluşturulması konusunda büyük oranda uzlaşıya vardı. Ancak temel anlaşmazlık konusu söz konusu limanın denetimiyle ilgili oldu.

Tel Aviv yönetimi yüzer limanın denetiminin  İsrail tarafından gerçekleştirilmesini istedi.  Ankara ise denetimin BM gibi uluslararası bir organizasyon tarafından gerçekleştirilmesini talep etti.

İkinci konu ise,  Gazze'ye enerji sağlanması hususu oldu.  Türkiye kente yüzer elektrik santrali gönderilmesinin şart olduğunu bildirdi. Ancak  İsrail tarafı bu santralın denetimi konusunda da tek yetkili olmak istedi.  Ankara, söz konusu santralin ise yine uluslararası bir yapı tarafından denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE'NİN ÜÇ ŞARTI

Türkiye'nin  İsrail'le barışması için sunduğu birinci şart özürdü.  Netanyahu  Mavi Marmara katliamından üç sene sonra özür diledi.

İkinci şart, katledilenlerin ailelerine tazminat.  İsrail tazminat ödemeyi de kabul etti.

Üçüncü şart ablukanın kaldırılması.  Londra'da bu konuda önemli ilerleme kaydedilmiş oldu.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website