Türkiye dahil olmak üzere dokuz farklı ülkeye ait yerel kıyafetlerin yer aldığı sergide 50 parça folklorik kıyafet Pendiklilerin beğenisine sunuluyor.
'Uluslararası Folklor Kıyafetleri ve Yerel Giysili Oyuncak Bebekler Sergisi' Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı. CİOFF heyetiyle birlikte serginin açılışını gerçekleştiren Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin tüm Pendiklileri Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’ne davet ederek; 'Bir kez daha sıra dışı bir sergiye ev sahipliği yapıyoruz. Bu sergiyle hem geleneksel kıyafetlerimizi tanımış, aynı zamanda da 23 Nisan Festivalini başlatmış bulunuyoruz' dedi.
Edirne’den Artvin’e, Muğla’dan Kahramanmaraş’a Türkiye’nin dört bir köşesine ait folklor kıyafetlerinin yer aldığı sergide oldukça anlamlı olanlar da bulunuyor. Bunlardan biri de Kahramanmaraş standından bulunan Sütçü İmam’ın ahalisine ait folklor kıyafeti. Koleksiyon sahibi Üstün Gürtüna konuyla ilgili bilgi vererek; 'Birinci Dünya Savaşı’nda Sütçü İmam’ın ahalisinden biri Fransızlara direnirken üzerinde bu folklor kıyafeti bulunuyordu. Kıyafet, o tarihten bu yana korunmuş halde muhafaza edildi' dedi. CIOFF Dünya Yönetim Kurulu üyesi Muammer Aslan’ın 56 ülkeden topladığı yerel giysili bebeklerinin ve 1964 yılında kurulan Folklor Kurumu’nun kurucuları arasında yer alan derlemeci ve araştırmacı Üstün Gürtuna’nın koleksiyonlarının yer aldığı sergi, 30 Nisan tarihine kadar gezilebilecek.