Anayasa Komisyonu'nda yine kavga çıktı


Dokunulmazlıkların görüşüldüğü TBMM MeclisAnayasa Komisyonu’nda AK Partili ve HDP'li milletvekilleri arasında yine kavga çıktı. AK Parti ve HDP'li milletvekillileri uçan tekme ve yumrukla kavga etti. Kavgada bazı vekiller yaralandı.

AK Parti'nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü Anayasa Komisyonu saat 15.00'da toplandı. 
Teklifinin tümü üzerinde yapılan görüşmeler yapılırken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, geçtiğimiz hafta yaşanan kavga görüntülerini eleştirdi. Bozdağ, bu görüntülerin vekillere yakışmadığını söyledi ve danışmanların şiddet içerisinde yer aldığını söyledi.
Bozdağ'ın geçtiğimiz hafta komisyonda yaşanan kavgada danışmanların da yer aldığını söylemesine HDP'liler tepki gösterdi ve HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan "İftira atıyorsunuz" dedi. Komisyonda gerilim tekrar arttı.
AK Parti milletvekillerinin de bu duruma karşılık vermesi, üzerine tartışma kavgaya dönüştü. AK Parti ve HDP'li milletvekilleri birbirlerine yumruk ve uçan tekme attı. Masaların üzerine çıkan milletvekilleri ellerine geçirdikleri her şeyi birbirlerine fırlattı. Kavga anı komisyonda bulunanlar tarafından cep telefonu ile görüntülendi. 
Kavga uzun süre devam ederken, Komisyon Başkanı Mustafa Şentop saat 18:30'a kadar toplantıya ara verdi.
BAZI VEKİLLER YARALANDILAR
Kavga nedeniyle kanlar içinde kalan bazı milletvekillerinin yaralandığı görüldü. TBMMrevirinde ilk müdahaleleri yapılan yaralı milletvekillerinin daha sonra hastaneye gittiği öğrenildi. 
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in ise kolunun çıktığı ileri sürüldü. (DHA)
O GÖRÜNTÜLERİ İZLEDİLER
Meclis Anayasa Komisyonu’nda süren görüşmeler sırasında çıkan kavganın görüntüleri, Genel Kurul’daki vekillerin de ilgisini çekti. Genel Kurul’a verilen arada internettekihaber sitelerinden izleyen AK Partili vekiller aralarında bu görüntüler üzerine sohbetettiler. Genel Kurul yaşanan kavganın ardından tekrar toplanmadı. (Rıza ÖZEL /ANKARA)
ÇALIŞMALARA DEVAM EDİLDİ
TBMM Anayasa Komisyonu'nda yaşanan kavganın ardından, HDP ve CHP'li üyeler komisyon toplantısının ertelenmesini isterken, yapılan oylamada komisyonun çalışmalara devam etmesi kararı alındı.               
TBMM Anayasa Komisyonu, hakkında dosya olan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını içeren Anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinde yaşanan kavganın ardından, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplandı.               
Şentop, daha önceki tekliflerde olduğu gibi bu teklifin de komisyonda görüşüleceğini belirtti.               
Komisyonun görevini yapacağını belirten Mustafa Şentop, komisyonun görevini yapması için başta komisyon üyeleri olmak üzere milletvekillerinin ellerinden gelen gayreti göstermesi gerektiğini kaydetti.               
Şentop, "Lütfen hepimiz sinirlerimize hakim olalım. Metin üzerinden isteyen istediği kadar konuşuyor, eleştiri yapabiliyor. Cevap vermek gerekiyorsa herkes söz alıp cevap verebilir. Söz isteyen her arkadaşa söz vermeye gayret göstereceğim ama bu şekilde bir tablonun Parlamento'ya ve komisyonumuza yakışmadığını başta söyleyeyim." ifadesini kullandı.              
"YARALANMALAR YAŞANDI"
HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, gergin bir ortam olduğunu ve bu koşullarda sağlıklı bir tartışma yürütmenin mümkün olmadığını savundu.
Tasvip edilmeyen görüntüler yaşandığını ve yaralananlar olduğunu belirten Beştaş, "Biz parti olarak bugün bu toplantının ertelenmesini öneriyoruz. Sonra karar verelim, başka bir gün bir araya gelelim. Şu anda salon tıklım tıklım, adım atacak yer yok." diye konuştu.               
CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise yaşanan olayların komisyon veya Meclis çalışmalarında kabul edilebilecek bir şey olmadığını vurguladı.               
Aklıselimle konuya yaklaşılmasını isteyen Tezcan, "Bu bir inatlaşma meselesi olmaz. Bir anayasa maddesini görüşüyoruz. Doğal olarak burada her milletvekilinin farklı görüşleri var. Gerilim zaman zaman yükselebiliyor ama görüyoruz ki gerilimin yükselmesinin ötesinde yaşanan şeyler var." dedi.
Bülent Tezcan, görüşmelerin bu ruh haliyle devam etmesi durumunda yeni sıkıntıların yaşanabileceğini ifade ederek, toplantının ertelenmesini istedi.        
MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak da perşembe günkü ve bugünkü olayların hiçbirini Gazi Meclis'e yakıştıramadıklarını dile getirerek, "Burda kavgasız sadece düşüncelerimizi birbiri ile çarpıştırarak bir görüşme yürütebilirdik." şeklinde konuştu.
Parsak, çoğunluğun dediğine uyacaklarını belirtti.
AK Parti Aydın Milletvekili Abdurrahman Öz, geçen perşembe günü de benzer olaysonucu toplantının ertelendiğini anımsatarak, bunun komisyonun çalışmasını engellemeye yönelik bir tarz olmaması gerektiğini söyledi.             
 Öz, ortamın çalışmaya uygun olduğunu ve devam etmek istediklerini dile getirdi.              
"PROVOKASYONLA KARŞI KARŞIYA KALDIK"               
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise komisyonun çalışıp çalışmaması konusunda kendisinin beyanda bulunmasının uygun olmadığını, bunun komisyonun takdiri olduğunu belirtti.               
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, yaşananlardan üzgün olduklarını belirterek, "Bize göre absürt olan görüşleri bile burada dinledik, ancak Sayın Bakanın konuşmasının ilk cümlesinde bir provokasyonla karşı karşıya kaldık. Ben bunun bilinçli olduğu görüşündeyim. Meclis'in teamüllerine baktığımız zaman komisyonların kapanması içtüzükte bellidir. Biz AK Parti olarak değerlendirdik ve işimizin başındayız. Komisyonun devam etmesinden yanayız."
Yapılan oylamada, toplantıya devam edilmesi kararı alındı. (AA)
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website