Erdoğan'ın Davutoğlu'na Son Sözleri: Kongreyi Toplayın, Devredin


Milliyet yazarı Serpil Çevikcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan Davutoğlu ile görüşmesinde söylediği son sözlerin "Doğru olanı yapın, kongreyi toplayın, devredin" dediğini yazdı.


Erdoğan'ın Davutoğlu'na Son Sözleri: Kongreyi Toplayın, Devredin
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki görüşmenin ardından kongre kararı çıktı. AK Parti için Mayıs sonunda kongre yapılacağı konuşuluyor. Peki dünkü görüşmede neler yaşandı? Erdoğan'ın Davutoğlu'na söylediği son sözler ne oldu? Milliyet gazetesinden Serpil Çevikcan dünkü görüşmenin detaylarını yazdı.
ERDOĞAN'IN GÖRÜŞTÜĞÜ ÜÇ İSİM
İşte o yazıdan ilgili kısımlar:
...29 Nisan sabahından bu yana ama özellikle önceki gün ve dün Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık karargahlarında yoğun bir trafik yaşanıyor. Bu trafik arasında, Beştepe'deki dünkü görüşmenin bir gün öne alınmasının kararlaştırıldığı bir "Miraç Kandilitebrikleşmesi" de var.
Önceki akşam Cumhurbaşkanı'nı Kandil'i kutlamak için arıyor Başbakan. Kulislere yansıyan bilgilere göre olağanüstü olağan görüşmenin bir gün öne çekilmesine karar veriliyor.
Dünkü trafiğin içindeki isimlerden biri TBMM Başkanı İsmail Kahraman. Cumhurbaşkanıve Başbakan'la görüşen isimlerden öne çıkan diğerleri Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik.
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün bir araya geldiği üç isimle uzun süreli görüşmeler yapıyor.
Bu isimler; İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Davutoğlu sonrası AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık için yapılan tahminlerde adı ilk sıralarda yer alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım. Bu isimler dikkat çekici.
BAŞBAKAN ANLATIYOR
Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık cephesinde son bir haftada yaşanan baş döndürücü gelişmeler dünkü görüşmeyle sonuçlanıyor.
Her şeyden önce hem Cumhurbaşkanlığı hem de Başbakanlık'tan gelen bilgiler görüşmenin genel havasının gerilimli bir üsluptan uzak olduğu yolunda. Zaten aksi beklenemez.
Dünkü buluşma Davutoğlu açısından sadece Cumhurbaşkanı ile değil kendisini siyasete ve Başbakanlığa taşıyan lideriyle yapılan bir görüşme.
Erdoğan açısından da kuşkusuz yıllar içinde oluşan yakınlık ve kaderdaşlık söz konusu.
Görüşmede Davutoğlu'nun; uhdesinde bulunan görevleri, Genel Başkanlığı, Başbakanlığı yapma ve anlama biçimi üzerine düşüncelerini Cumhurbaşkanı ile paylaştığını söyleyebiliriz.
Bu noktada Başbakan'ın ülkenin temel meselelerinde siyaset yapma ve karar verme tarzı konusundaki yaklaşımını ve kimi yanlış anlamalara ilişkin görüşlerini de aktardığı belirtiliyor.
Bu bağlamda çözüm sürecine yeniden dönülebileceği şeklinde anlaşılan veCumhurbaşkanı ile son dönem gerilim konularından biri olan meselenin de gündeme geldiği kaydediliyor.
KAFALARDA BİTMİŞTİ
Başbakan Davutoğlu, görüşmeye cebinde bir istifa metniyle gitmiyor. Buna karşın, son AK Parti grup toplantısındaki konuşmayı yapmış olmanın rahatlığı içinde ve bir kararlaBeştepe'ye gittiği vurgulanıyor.
Diğer yandan kaynaklar, "Cumhurbaşkanı açısından olay kafasında bitmişti" ifadesini kullanıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Davutoğlu'na görevi devrettiği dönemden bu yana gelişen ve kriz alarmı veren bir çok kritik olayda ilişkinin test edildiğini düşündüğü belirtiliyor.
Hem parti yönetimine ilişkin ayrışma noktaları hem de Başkanlık konusundaki uyum ve kararlılık sorununun Cumhurbaşkanı açısından öncelikle dikkate alındığı kaydediliyor.
Cumhurbaşkanı'nın bir "birikimin" sonucunda karar vererek dünkü görüşmeyi yaptığı ifade ediliyor. Bu nedenle, görüşmede Davutoğlu'nu dinlediği ancak temel ayrışma noktalarında mesafe almasına izin vermediği belirtiliyor.
ERDOĞAN'IN DAVUTOĞLU'NA SON SÖZÜ
1,5 saati aşan görüşmenin sonunda tek seçenek Cumhurbaşkanı tarafından dile getiriliyor. Erdoğan, "Doğru olanı; kongreyi toplayın, devredin" diyor. Dün görüşmenin ardından Ankara kulislerine, "ortak bir karar oluştuğu" bilgileri yansıyor.
"Davutoğlu'ndan sonra kim olur" sorusuna kulislerde dün gece itibariyle verilen yanıt da şöyle: "Kamuoyunun ve AK Parti kadrolarının beklemediği bir isim olmaz. Kimlerin isminin konuşulduğu belli."
Bu yanıt seçenekleri azaltıyor. Davutoğlu'nun; uzlaşmayı önceleyen, çalışkan, iddialı, temiz ve güler yüzlü imzası AK Parti hanesinde derin bir çentik attı. Ortada yeni bir takvim var.
Mayısın son günlerinde AK Parti'de yeni bir sayfa açılıyor diyebiliriz.
Her zaman bir vizyon ve iddia sahibi olan Davutoğlu'nun bu sayfada kendisini nasıl konumlandıracağının işaretlerini bugün alacağız. Ve Türkiye'yi sistem değişikliğine taşıma iddiasıyla ilerleyecek daha hızlı bir sürece tanık olacağız. Bu süreçte değişmeyecek tek şey Erdoğan'ın liderliği ve siyasete yön verme gücü olacak.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website