İstanbul'da 1 Mayıs


TAKSİM'de Divan kavşağında toplanan 40 kişilik bir gruba polis müdahale etti. "Halkevleri" pankartı taşıyan grubu dağıtmak için polis tazyikli su kulandı. Taksim'e yürümek isteyen eylemciler polisin müdahalesi üzerine dağıldı.

ŞİŞLİ'DE 3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI 

1 Mayıs nedeniyle Şişli Camii önünde polis yoğun güvenlik önlemleri aldı.
Yoldan geçen araçlarda ve otobüslerde arama yapan polis ekipleri şüpheli gördükleri kişilerin çantalarına baktı. Araçların bagajlarını da arayan polis ekiplerinin güvenlik önlemleri sürerken, şüphe üzerine durdurulan bir taksideki 3 kişi arama sırasında slogan atınca gözaltına alındı. 3 kişi, polis aracına bindirilerek emniyet müdürlüğüne götürüldü. Öte yandan bir kişi polis ekiplerini görüp kaçtı. Polis arkasından giderken kaçan şüpheli yakalanamadı.

ŞİŞLİ'DE GÖZALTINA ALINAN 6 KİŞİNİN ÜZERİNDEN MOLOTOFKOKTEYLLERİ VE HAVAİ FİŞEK ELE GEÇİRİLDİ
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim'e çıkmak isteyen sırt çantalı 6 kişi Piyalepaşa Bulvarında durduruldu. Grubun üzerinde ve çantalarında yapılan aramada molotofkokteylleri, havai fişek, pankart ve soda şişesi ele geçirildi.
Gözaltına alınan biri kadın 6 kişi polis aracıyla götürüldü.

BEŞİKTAŞ'TA TAKSİM'E YÜRÜMEK İSTEYEN GRUBA MÜDAHALE

Beşiktaş'ta Taksim'e doğru yürüyüşe geçen Halkın Kurtuluşu Partisi(HKP) üyesi bir gruba polis müdahale etti. Ellerinde büyük bir HKP pankartı ile bayrakları bulunan yaklaşık 20 kişilik grubu polis, Barbaros Bulvarı'nda durdurdu. Polis, çevrelediği gruptakileri tek tek gözaltına aldı. Gözaltı sırasında eylemcilerin direnmesi üzerine polisle aralarında arbede çıktı. Bunun üzerine polis, biber gazı kullandı. HKP üyeleri yaka paça gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar gözaltı için hazır tutulan polis minibüsüne üst araması yapılarak bindirildi. Gözaltı aracı daha sonra emniyete hareket etti.

ANADOLU YAKASI'NDAN GRUPLAR BAKIRKÖY'E GİDİYOR
Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları çerçevesinde kutlamaların yapılacağı Bakırköy Halk Pazarı Alanına gruplar gidiyor.

Anadolu yakasında gruplar ellerindeki pankart ve dövizler ile birlikte sloganlar atarak Söğütlüçeşme metrobüs durağına geldi. Gruptakileri kart basmadan turnikelerden atlayarak metrobüs durağına girdi.

TOMA'NIN ALTINDA KALAN ADAM HAYATINI KAYBETTİ
Beyoğlu Tarlabaşı bulvarında yolun karşısına geçmeye çalışan bir kişi, kavşaktan Taksim istikametine dönüş yapan TOMA'nın altında kaldı. Ağır yaralanan kişi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
Kaza saat 09.30 sıralarında Beyoğlu Tarlabaşı bulvarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle Tarlabaşında görevli TOMA , kavşaktan Taksim istikametine dönüş yapmaya çalışırken o esnada yolun karşısında geçmeye çalışan 50'li yaşlarda ismi öğrenilemeyen bir kişiye çarptı. TOMA'nın altında kalarak ağır yaralanan adam, çevredeki vatandaşlar vepolislerin yardımıyla aracın altından çıkartıldı. İhbar üzerine olay yerine gelen ambulansla ağır yaralanan kişi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Burda yapılan tüm müdahalelere rahmen hayatını yaşlı adam hayatını kaybetti. Kaza sonrası polis ekipleri olay yerinde inceleme başlattı. Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

BAKIRKÖY'DEKİ KUTLAMAYA GİDENLERE METRO ÇIKIŞLARINDA KONTROL

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü etkinliğinin düzenleneceği Bakırköy Halk Pazarı Alanı'na gitmek isteyenler üzeri arandıktan sonra alana alınıyor.

Polis, Bakırköy Metro İstasyonu çıkışında arama noktaları kurdu. Metro yoluyla alana gelenlerin üzeri ve çantaları aranıyor. Bu arada etkinlik alanı üstünde ve çevresinde polis helikopterinin denetim yaptığı görüldü. Sağlık ekipleri de tedbir amaçlı bekletiliyor.

BAKIRKÖY'DE TOPLANMALAR BAŞLADI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününün resmi etkinlik alanı olan Bakırköy Halk pazarı alanında meslek örgütleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının toplanmaları başladı. Bakırköy Halk Pazar alanında kurulan sahnede saat 13.00'da yapılacak olan program öncesinde gruplar aramalarda geçerek alana giriş yapmaya başladı. Aralarında DİKS, KESK, TMMOB, TTB, Birleşik Haziran Hareketi, Çarşı Grubu, CHP, HDP üyeleri kortejler halinde sahne önüne geldi. Gruplar sahne önünde yerlerini alırken, sahneden sık sık grupların sıralanmaları ile ilgili uyarılar yapıldı.

MECİDİYEKÖY'TE ŞÜPHELİ ÇANTADAN HAVAİ FİŞEK ÇIKTI

Erhan TEKTEN İstanbul DHA
Mecidiyeköy Gülbağ Caddesi girişinde bırakılan çanta polisi alarma geçirdi. Çantanın etrafı güvenlik şeridine alınırken, bomba imha ekiplerine haber verildi. Kısa sürede olay yerine gelen bomba imha uzmanı, özel kıyafetini giyerek çantaya yaklaştı. Çantanın içine bakan uzman polis , havai fişekleri farketti. Fünye ile patlatma gereği görmeyen bomba imha uzmanı çantayı alarak polis aracına koydu.


İSTİKLAL CADDESİ'NDE 3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle görevliler dışında herkese kapalı olan İstiklal Caddesi'ne polis bariyerini aşarak giren biri kadın 3 kişi, sloganlar atınca gözaltına alındı. Giydikleri tişörtlerde Devrimci Gençlik Birliği (DGB) yazan eylemciler, çevredeki polisler tarafından müdahale edilerek yere yatırıldı. Ağızları kapatıldı. "1 Mayıs yasaklanamaz" sloganları attıkları duyulan eylemciler, bir süre bu şekilde bekletildikten sonra gelen polis araçlarına bindirildiler. Gözaltına alınmamak için direnen eylemciler, bindirildikleri araçlarla emniyete götürüldüler.

İSTİKLAL CADDESİNDE HAYAT DURDU
Öte yandan ziyaretçi sayısı gün içerisinde yüz binleri bulan İstiklal Caddesi'nde birkaç işyerinin dışında tüm işyerlerinin kapalı olduğu görüldü. Caddeye çıkan tüm sokak başları polis bariyerleriyle çevrili olan caddede polis ve temizlik görevlileri bekliyor.

BEŞİKTAŞ'TA 2'NCİ KEZ POLİS MÜDAHALESİ

Beşiktaş'ta Taksim'e doğru yürüyüşe geçen Halkın Kurtuluşu Partisi(HKP) üyesi ikinci gruba polis yine müdahale etti.

Sabah saatlerinde 20 kişilik bir HKP'li grubun yürüyüşü, polisin biber gazı sıkması ve gözaltı yapmasıyla son bulmuştu. Bu kez saat 12.00 sıralarında yine ellerinde HKP bayrakları olan 20 kişilik bir grup, 'Taksim'de 1 Mayıs Engellenemez' sloganıyla Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Polis, Barbaros Bulvarı'ndan gelen bu grubun yürüyüşüne de izin vermedi. Grubun önünü kesen polis, HKP'lileri etrafını çevirdi. 'Dağılmadığınız takdirde müdahale edilecek" şeklinde polis uyarısının karşılık bulmaması üzerine polis gruptakileri gözaltına almaya başladı. Bu sırada direnen eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında bir çevik kuvvet polisinin eylemcilerden birini yumrukladığı görüldü. Grup üyeleri yaka paça gözaltına alındı. Polis grubun dışında olup gazeteci olduğunu söyleyen bir kişiye de gözaltına alıdı. Gözaltına alınıp polis minibüsüne bindirilen gruptakiler burada slogan attı.

TAKSİM'E YÜRÜMEYEK İSTEYEN HKP'Lİ 3.GRUBA DA MÜDAHALE...

Beşiktaş'tan Taksim'e farklı zamanlarda gruplar halinde yürüyüşe geçen HKP'li 3'üncü bir gruba daha polis müdahale etti. Barbaros Bulvarı'ndan yürüyüşe geçen ellerinde HKP bayrakları olan 11 kişilik grubun önü yine polis tarafından kesildi. Eylemciler, sadece basın açıklaması yapacaklarını söylemesi üzerine polis, bu talebe Küçük Kartal Meydanı'nda yapılması şartıyla izin verdi. Bunun üzerine grup burada bir açıklama yaptı. Basın açıklamasının ardından gruptakiler kısa bir süre 'Yaşasın Halkın Kurtuluş Partisi' şeklinde sloganlar attı.

YENİDEN TAKSİM'E YÜRÜMEK İSTEYİNCE GÖZALTINA ALINDILAR
Daha sonra tekrar Taksim yönüne doğru yürüyüşe geçen gruptakilerin etrafı polis tarafından çevrildi. Bu sırada eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı. 11 kişi yaka paça gözaltına alındı. Gözaltı aracına getirilen eylemciler burada üst aramasının ardından araca bindirildi. Gözaltıları alan minibüs daha sonra emnniyet merkezine hareket etti.

ANTİKAPİTALİST MÜSLÜMANLAR'DAN ÖLEN İŞÇİLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI

Antikapitalist Müslümanlar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Fatih Camii avlusunda toplandı. Antikapitalist Müslümanlar grubunun öncülerinden İhsan Eliaçık açıklama yaptı.

Eliaçık, yaklaşık 50 kişilik gruba gıyabi cenaze namazı hakkında bilgi verdikten sonra ölen işçiler için gıyabi cenaze namazı kıldırdı. Grup daha sonra 'Emeğin dili, dini, rengi, ırkı yoktur' yazılı pankart açarak kortej eşliğinde Saraçhane Parkı'na doğru Fevzipaşa ve Macarkardeşler Caddelerini kullanarak yürüyüşe geçti. Antikapitalist Müslümanlar grubu yürüyüş boyunca, 'Allah, ekmek, özgürlük' ve 'Zulme karşı omuz omuza' sloganları attı. Grup Saraçhane Parkı'na gelerek hazırladığı basın açıklamasını okudu. Açıklamanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

BAKIRKÖY'DE HDP'Lİ GRUBA POLİS MÜDAHALESİ

1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı Bakırköy'deki pazar alanına yürüyen HDP'liler ile polis arasında arama noktasında tartışma çıktı. İkinci arama noktasında yaşanan tartışma büyüyünce polis gruba biber gazı ile müdahale etti
KESK ve HDP öncülüğünde toplanan 2 ayrı grup saat 12.00 sıralarında Fildamı Yolu'ndan Bakırköy'deki pazarı alanına doğru yürüyüşe geçti. Gruplar, İsmail Erez Bulvarı'na kurulan 2'nci arama noktasından üstleri aranarak alana yönlendirildi. Bu sırada HDP'liler ile polis arasında gerginlik çıktı. İlk noktada arandıklarını ikinci kere aranmak istemediklerini belirten grupla polis karşı karşıya geldi. Tartışma büyüyünce de polis gruba biber gazı ile müdahale etti.

KESK ve HDP öncülüğünde toplanan 2 ayrı grup saat 12.00 sıralarında Fildamı Yolu'ndan Bakırköy'deki pazarı alanına doğru yürüyüşe geçti. Gruplar, İsmail Erez Bulvarı'na kurulan 2'nci arama noktasından üstleri aranarak alana yönlendirildi. Bu sırada HDP'liler ile polis arasında gerginlik çıktı. İlk noktada arandıklarını ikinci kere aranmak istemediklerini belirten grupla polis karşı karşıya geldi. Tartışma büyüyünce de polis gruba biber gazı ile müdahale etti.

NAKLİYAT-İŞ SENDİKASI 1 MAYIS'I SARAÇHANE PARKI'NDA KUTLADI
Haber-Kamera:Çağatay KENARLI / İSTANBUL DHA
Devrimci İş Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)'e bağlı Nakliyat İş Sendikası üyesi yaklaşık 100 kişi, Aksaray'dan saat 12.30 sıralarında Saraçhane parkına geldi.
Polis ekiplerinin Saraçhane parkı çevresinde geniş güvenlik önlemi alması dikkat çekti. Grup, 'İşçilerin birliği sermayeyi yenecek', 'Yaşasın 1 Mayıs, işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü' yazılı pankart açarak, '1 Mayıs'ta 1 Mayıs alanındayız', 'Taksim işçiye kapatılamaz' ve 'Direne direne kazanacağız' şeklinde slogan attı. Parkta davul ve zurna ile bir süre eğlenen grup daha sonra ölen işçiler için saygı duruşunda bulundu.

Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, bugün tüm dünyada işçi ve emekçilerin, hakları ve talepleri için meydanlarda olduğunu belirterek, “Tüm işçi ve emekçiler 1 Mayıs'ı uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutluyor. Kapitalizmin ilk ortaya çıktığı yıllardan itibaren işçilerin baskıyla sömürülmesine karşı insanca bir yaşam ve çalışma koşulları için mücadelesinden doğmuştur. Patronlar işçilerin günde 15 saat çalıştırarak sömürülerine sömürü katmışlardır" dedi. Grup açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.
dha
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website