Kars'ın Süt Ürünleri Çin'e İhraç Edilecek


Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Türkiye ile Çin arasında birçok anlaşma imzalandığını, bunlardan birinin de Türkiye'de üretilen süt ürünlerinin Çin'e ihraç edilmesi olduğunu söyledi.

Önümüzdeki zamanlarda Kars'ta üretilen süt ürünleri Çin'e ihraç edilecek. Çin'in AnkaraBüyükelçisi Yu Hongyang, beraberindeki iş adamları heyetiyle Kars Valisi Günay Özdemir'i ziyaret etti.
Günay, konuk büyükelçi ve beraberindeki heyeti kabülünde yaptığı konuşmada, Çin'in son yıllarda ekonomik anlamda dünyanın sayılı devletleri arasına girdiğini ve Türkiye ile olan ticari ilişkilerinin arttığını belirtti.
DOLAR VE EURO FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN
"Demir İpek Yolu" olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun faaliyete girmesiyle, Türkiye ileÇin arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da büyüyeceğini ifade eden Günay, Kars Lojistik Merkezi ile devam eden demiryolu projeleri hakkında bilgi verdi.
14 MİLYAR DOLARLIK PROJE

Büyükelçi Yu da Türkiye ile Çin arasındaki birçok alanda iş birliğipotansiyelini su yüzüne çıkarmak istediklerini belirterek, halen iki ülke arasındaki ticaret hacminin 27 milyar dolara ulaştığını, bunun yanında Çin ile Türkiye arasında 14 milyar dolar büyüklüğünde imzalanmış proje bulunduğunu kaydetti.
KARS'TAN ÇİN'E SÜT ÜRÜNÜ SATILACAK

Büyükelçi Yu, "Ticari ve ekonomik iş birliği çok sağlıklı şekilde gelişmektedir. Birçok Çinli şirket Türkiye'de faaliyette bulunuyor. Çin ve Türkiye arasındaki ilişkiler sadece Ankara'da kalmamalı bunun için Türkiye'yi geziyoruz. Kars'a da bu nedenle geldik. Çinli firmalarınTürkiye'ye gelerek yatırım yapmalarını teşvik ediyoruz. Çin ile Türkiye arasında birçok anlaşma imzalandı. İmzalanan anlaşmalardan bir tanesi de Türkiye'nin süt ürünlerininÇin'e ihraç edilmesiyle ilgili. Önümüzdeki zamanlarda Kars'ta üretilen süt ürünlerinin Çin'e ihraç edilmesini umuyoruz. Demiryolları alanında da hükümetler arası bir anlaşma imzalandı. Bu nedenle Kars ile büyük iş birliği yapmaya hazırız." diye konuştu.
Kaynak: Hürriyet
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website