Mehmet Şimşek Çizik Yedi, Ekonominin Başında Başbakan Yıldırım Olacak


Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve Yüksek Planlama Kurulu başkanlıklarını Başbakan Binali Yıldırım yürütecek. Bundan önceki hükümet döneminde kurul başkanı Mehmet Şimşek'ti.


Mehmet Şimşek Çizik Yedi, Ekonominin Başında Başbakan Yıldırım Olacak

Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve Yüksek Planlama Kurulu başkanlıklarını Başbakan Binali Yıldırım yürütecek. Bundan önceki hükümet döneminde kurul başkanı Mehmet Şimşek'ti.

Mehmet Şimşek Çizik Yedi, Ekonominin Başında Başbakan Yıldırım Olacak


Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) ve Yüksek Planlama Kurulu başkanlıklarını Başbakan Binali Yıldırım yürütecek. Başbakan'ın bulunmadığı toplantılarda EKK ve YPK'ya Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlık edecek.
YENİ GÖREV DAĞILIMI
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin Başkanlık genelgesine göre, EKK üyeleri Başbakan yardımcıları Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Ekonomi Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Gümrük ve Ticaret Bakanı, Kalkınma Bakanı ile Maliye Bakanı'ndan, YPK üyeleri ise Başbakan yardımcıları Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Kalkınma Bakanı, Maliye Bakanı, Orman ve Su İşleri Bakanı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı'ndan oluşuyor.
Başbakan Yılıdırım'ın başkanlığındaki, Canikli ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı,Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, Kalkınma Bakanı, Kültür ve Turizm bakanı, Maliye Bakanı, Orman ve Su İşleri Bakanı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı'ndan oluşan Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu'na da Canikli vekalet edecek.
MEHMET ŞİMŞEK'E BU SEFER YETKİ VERİLMEDİ
64. ahmet Davutoğlu hükümeti döneminde, Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nun (EKK) Başkanlığına Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek getirilmişti. Bu görevlendirme ileBakan Şimşek ekonominin patronu olurken, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan iseTürkiye'de Saydamlığın Artırılması ve Yolsuzlukla Mücadelenin Güçlendirilmesi Komisyonu başkanlığı yapıyordu.
MEHMET ŞİMŞEK İSMİ PİYASA İÇİN GÜVEN OLMUŞTU
65. Hükümetin açıklanması öncesi dolar 3.01 lirayla kadar yükselmiş borsa düşmüştü. Buna piyasaların güven duyduğu isim Mehmet Şimşek'in yeni kabinede olmama ihtimalinin yol açtığı iddia edildi. Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı kabinede Şimşek'te yer alınca dolar 2.93 seviyelerine geriledi. Şimşek kabinede yine başbakan yardımcısı olarak görevlendirildi ancak ikinci bir ismin daha ekonomide söz sahibi olması Mehmet Şimşek'in yetkilerinin sınırlandırıldığı şeklinde yorumlandı. Ekonomi Koordinasyon KuruluBaşkanlığı'nın Mehmet Şimşek'e verilmediğinin ortaya çıkması sonrası piyasaların bunu nasıl fiyatlayacağı merak ediliyor.
DİĞER KURULLARDA DURUM
Resmi Gazete'de yer alan diğer kurullara ilişkin karara göre; Başbakan Binali Yıldırımayrıca, Yüksek Planlama KuruluÖzelleştirme Yüksek Kurulu, Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu'nun başkanlığını yapacak.
Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu'na Yıldırım'ın bulunmadığı zamanlarda Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlık edecek. Reformların Koordinasyonu ve Yatırımların İzlenmesi Kurulu'nun başkanı da Canikli.
Bunlar dışında; Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu'nun Başkanı Başbakan Yardımcısı Veysi KaynakAtatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş olarak belirlendi.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website