‘BEREKET KONVOYU’ 12’İNCİ KEZ BALKAN YOLLARINDA


Ramazan ayı boyunca Balkanlar’da iftar, gönül ve kültür sofraları kuracak olan “Bereket Konvoyu” coşkulu bir programla 12’inci kez Balkanlara uğurlandı. Temsilen bir deveyi tutan Başkan Aydıner, eski geleneklere uygun olarak konvoya öncülük etti.
Bayrampaşa Belediyesi, Eski Cezaevi Namazgâh Alanı’nda düzenlediği programla 3 TIR, 2 otobüs, 1 minibüs ve 80 kişilik gönüllü ekipten oluşan Bereket Konvoyu’nu on ikinci kez Balkanlara uğurladı. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in ev sahipliğinde düzenlenen uğurlama törenine AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Kemal Oğuz Kıdıl, Hayırevi Koordinasyon Merkezi Başkanı Melahat Aydıner, Balkan ülkelerinin konsolosları,  belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, STK’lar, projenin bağışçıları ile çok sayıda vatandaş katıldı.
İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti.
BAŞKAN ADYINER: BİZİM KARDEŞLİĞİMİZ SINIR TANIMAZ
Uğurlama töreninde konuşan Başkan Atila Aydıner, “Balkanlar’da Ramazan projesi dostluk, barış, kardeşlik ve kültür projesidir. Biz Balkanlar’da sadece iftar sofraları kurmakla kalmıyoruz, aynı zamanda gönül sofraları da kuruyoruz. 11 yıldır Türkiye ve Balkanlar arasında dostluk köprüleri inşa ediyoruz. Çünkü bizim kardeşliğimiz asla sınır tanımaz. Gayemiz Balkanlar’daki Osmanlı torunları ile bir araya gelmek. Bu önemli kültür projemizde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Bereket Konvoyumuzu 12. kez Balkanlara yolcu etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Balkanlar’daki kardeşlerimizle yine suyumuzu, ekmeğimizi ve dostluğumuzu paylaşacağız. Projemizin Bayrampaşa, Balkanlar ve Türkiye için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Rahmet ve bereket ayı Ramazan-ı Şerifin ilçemize, ülkemize ve İslam âlemine hayırlar getirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz  ediyorum” dedi.
Balkan coğrafyasında sadece Ramazan programları düzenlemediklerini bölgede aynı zamanda kalıcı eserler de inşa ettiklerini belirten Başkan Aydıner, “Kosova Mitroviça’da müftülüğümüzün ve halkımızın katkılarıyla yaptırdığımız İsa Bey Camii bunlardan en önemlisi. Biz Balkan coğrafyasında eserlerimizle ve kültür projelerimizle var olmaya ve Bayrampaşa’nın kardeşliğini Balkanlara taşımaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
SELİM TEMURCİ: AYDINER’E TEŞEKKÜR EDİYORUM
Bayrampaşa dendiğinde ilk akla gelen ismin Atila Aydıner olduğunu söyleyen AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de “Bizim medeniyet değerlerimizde bir işin sürekliliği esastır. ‘Kardeşliğimiz bakidir’ diyerek 11 yıldır ara vermeden böyle güzel ve anlamlı bir projeye imza atan Bayrampaşa Belediyesi’ne ve Belediye Başkanımız Sayın Atila Aydıner’e teşekkür ediyorum. Dünyada zulmün ve adaletsizliğin arttığı böyle bir dönemde Rabbimizin kalbimize koyduğu sevgiyi Bereket Tırları ile Balkanlara uğurluyoruz. Bu vesile ile Ramazan-ı Şerifin gönül coğrafyamıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmalar ve mehter takımı konserinin ardından dualar edilerek beyaz güvercinler uçuruldu. Selim Temurci ve Başkan Atila Aydıner’in protokolle birlikte el sallayarak uğurladığı konvoy yola çıktı.
İLK DURAK BULGARİSTAN CEBEL
Bu yılki ilk programını 6 Haziran Cumartesi günü Bulgaristan Cebel’de gerçekleştirecek olan Bereket Konvoyu, daha sonra diğer Balkan ülkelerinde iftar programları düzenleyecek.
BALKANLAR’DA RAMAZAN PROGRAMI
Ramazan boyunca Balkanları karış karış gezerek iftar sofraları kuracak olan Bereket Konvoyu’nun durakları:
6 Haziran Pazartesi Bulgaristan Cebel, 7 Haziran Bulgaristan Asenovgrad, 9 Haziran Perşembe Sırbistan Belgrad, 11 Haziran Cumartesi Hırvatistan Zagreb, 13 Haziran Pazartesi Bosna Cazin, 15 Haziran Çarşamba Bosna Taşan, 16 Haziran Perşembe Bosna Srebrenık, 18 Haziran Karadağ Gusinje, 20 Haziran Pazartesi Kosova Kaçanik, 21 Haziran Salı Kosova Prizren, 23 Haziran Perşembe Arnavutluk Kavaje, 24 Haziran Cuma Arnavutluk Korçe, 26 Haziran Pazar Makedonya Manastır, 27 Haziran Pazartesi Makedonya Kırçova, 28 Haziran Salı Makedonya Kumanova, 29 Haziran Çarşamba Sırbistan Bujanovac, 2 Temmuz Yunanistan İskeçe, 3 Temmuz Yunanistan Gümülcine.
İKİ MİLYON KİŞİYE ULAŞTI
2005 yılında kardeşlik sınır tanımaz sloganıyla yola çıkan Bereket Konvoyu, 11 yıl boyunca Hırvatistan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere toplam 9 Balkan ülkesinin her bir şehrini karış karış gezerek yaklaşık 2 milyon kişiye ulaştı.
 
 
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website