Haydarpaşa Gar İstasyonu'nda kitap günleri başladı


Tarihi Haydarpaşa Garı'nda düzenlenen 8.Kitap Günleri başladı. Yüzün üzerinde yayınevi, 600 yazar ile söyleşi ve etkinliklerin gerçekleşeceği Kitap Günleri, 5 Haziran Pazar akşamına 
kadar devam edecek. Kitap Günleri'nin. bu yıl ki onur konuğu ise Yazar Selim İleri. 

Kadıköy Belediyesi’nin, Kadıköy Belediyesi Gönüllüleri ile birlikte Haydarpaşa Garı'nda düzenlediği 8.Kitap Günleri'nin açılışı için bir tören yapıldı. Törene, Kadıköy BelediyeBaşkanı Aykurt Nuhoğlu, Yazur Selim İleri, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu, Prof Dr. İlber Ortaylı'nın yanısıra , yayıncı, yazar ve kitapseverler katıldı. 

YÜZLERCE YAZAR OKURLA BULUŞACAK
THaydarpaşa Gar İstasyonu peronlarında gerçekleşecek Kitap Günleri'nde pek çok usta yazar ve etkinlik okuyucu ile buluşacak. Beş gün boyunca sürecek etkinlik ve imza günlerinde Ataol Behramoğlu, Taner Timur, Onur Caymaz, Adnan Özyalçıner, Enver Aysever, Mine Kırıkkanat, Onur Öymen, Buket Uzuner, Emre Kongar, Özgür Mumcu, Hüsnü Mahalli, Mustafa Sönmez gibi pek çok usta yazar ve şair kitaplarını imzalayacak. 
Kitap Günleri’nde ellinin üzerinde söyleşi, panel ve belgesel gösterimi de yapılacak.İmza günlerinin bir kısmının da tren vagonlarında gerçekleştiği Kitap Günleri’nde isteyen herkes vagonlara oturup kitap okuyabilecek. Belediye tarafından temizliği yapılan iki tren okurları bekliyor olacak..

"HAYDARPAŞA’YI YAŞATACAĞIZ"
Açılış töreninde konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, tarihi ve kültürel bir miras olan Haydarpaşa Garı ile edebiyatı buluşturmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.Haydarpaşa Garı’nın Anadolu'dan İstanbul’a ilk gelenler için açılan bir pencere olduğunu hatırlatan Nuhoğlu “ Haydarpaşa’yı daha iyi anlatabilmek için Kitap Günleri'ni burada yapmayı tercih ettik. Buraya gelen kitapseverlerle Haydarpaşa tarihini tekrar yaşayacağız. Kitap Günleri'nin geleceğe açılan bir kapı olarak o trenlerin buradan tekrar hareket etmesini Haydarpaşa Garı'nı tekrar canlanlandıracağı düşüncesindeyim" dedi

İLERİ'DEN DUYGUSAL KONUŞMA

8. Kitap Günleri'nin onur konuğu Yazar Selim İleri, ise "Vasiyetim" dediği duygusal bir konuşma yaptı. Kitapseverlerden büyük alkış alan İleri, "Burada sizlerle birlikte olmak beni yıllar öncesine çok eskilere götürüyor. Artık yolun sonundayım. Önümde tasarılar, hayaller yok. Buna gülümsediğim de oluyor.Yeryüzü insanlarını uçsuz bucaksız barış ve kardeşlik içinde görmek istiyorum. Daha önce katıldığım fuar için bazı kimseler rahatsız olmuşlar. Keşke bana söyleselerdi kimseyi rahatsız etmek istemezdim. Zaten daha ilk adımda beni hatırlamak inceliğini gösteren fuar yöneticilerine de söyledim. Böyle yüksek, dost, ince onurlandırmalar başkalarını kıracaksa artık her şeyden uzak durmak istiyorum. Ama ne tuhaf yine gençlik yeni yetmelik yıllarıma döndüm. Burada sevgili Kadıköy'ümde en yakın yoldaşım olan kitaplarla eserlerle tanışmıştım. Bütün hayatımın anlamı oldular. Kitaplara şimdi gözyaşlarıyla teşekkür ediyorum. Bana bu onuru veren sizlerden ise özür diliyorum. Belki haketmediğim bir hatırlayış bu. Öte yandan 50 yıla yakın yazı emeği için büyük bir mutluluk. İyi ki buradasınız hepiniz. Her şeyin çok çetin geçtiği ortamlarda insan zaten çok kimsesiz."dedi. 

ANADOLU'YA KİTAP GÖNDERİLECEK
8. Kitap Günleri'nin bir başka önemi de bulunuyor. Bir sosyal sorumluluk projesine olan kitap günlerine katılacak olan her yayınevi okul ve kütüphaneler için en az 100 kitap bağışlamayı vadediyor. Bağışlanan kitaplar Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi Gönüllüleri koordinasyonuyla 5 Haziran'da Anadolu'nun çeşitli okul ve kütüphanelerine gönderilmek üzere yola çıkarılacak.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website