'Soykırım Tasarısını' kabul eden Türk kökenli vekiller "Utanıyoruz Sizden"


Almanya Federal Meclisi, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak niteleyen tasarıyı kabul etti.


Parlamentodaki oylamada sadece bir milletvekili tasarının aleyhine oy kullandı, bir milletvekili de çekimser kaldı.
İşte 'soykırım' tasarısını kabul eden 'Türk kökenli' milletvekilleri..
'Soykırım Tasarısını' kabul eden Türk kökenli vekiller
-Yeşiller Partisi milletvekili Cem Özdemir-
Yeşiller Partisi Eşbaşkanı olan Cem Özdemir 1965 yılında Almanya'da dünyaya geldi. Cem Özdemir 1981 yılında Yeşiller Partisi'ne üye oldu. İlk kez 1994 yılında Bundestag'a giren Özdemir, 2008 yılından bu yana Birlik 90/Yeşiller Partisi eş başkanlığını yürütüyor.
Yeşiller'in lideri Özdemir, 1994 yılında Alman Parlamentosuna ilk giren Türk asıllı milletvekili oldu. 1998 ve 2002 yıllarında Yeşillerin Meclis fraksiyonunun iç politika sözcülüğü görevini yürüten Özdemir, 2003'te Brüksel ve Washington'da ABD araştırma kuruluşu ''German Marshall Fund"da çalıştı.
'Soykırım Tasarısını' kabul eden Türk kökenli vekiller
-Hristiyan Demokrat Birlik Partisi milletvekili Cemile Yusuf-
CDU'da ise ilk Türk kökenli ve Müslüman milletvekili olarak tarihe geçen Cemile Yusuf 1978 yılında Leverkusen kentinde doğdu. Hagen bölgesinden 25. sırada Bundestag'a girmeyi başaran Yusuf, Bonn üniversitesi Sosyoloji ve İslam bilimleri eğitimi aldı.
Aynı zamanda Yunan vatandaşı olan Yusuf Batı Trakyalı göçmen bir ailenin çocuğu. Cemile Yusuf Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Uyum Bakanlığı'nda uyum ile iglili çalışmalar yapıyor.
'Soykırım Tasarısını' kabul eden Türk kökenli vekiller
-Yeşiller partisi milletvekili Özcan Mutlu-
Yeşiller Partisi'nden Berlin eyalet listesi ikinci sıradan milletvekili olan Özcan Mutlu, Almanya'da en kıdemli eyalet meclisi üyesi olarak biliniyor.
Gümüşhane'li olan Özcan Mutlu 1968 yılında dünyaya geldi. Berlin Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu olan Özcan Berlin 1990 yılında Yeşiller Partisinde siyasete atıldı. Önce Kreuzberg Belediyesi'nde meclis üyeliği yapan Özcan Mutlu 1999 yılından bu yana Berlin eyalet meclis üyesi olarak görev yapıyor.
"Almanya'nın Çankaya"sı olarak bilinen Mitte ilçesinden Bundestag'a giren Mutlu, gençlik, eğitim, Avrupa ve iç politika konularıyla ilgileniyor.
'Soykırım Tasarısını' kabul eden Türk kökenli vekiller
-SPD milletvekili Gülistan Yüksel-
Sosyal Demokrat Parti'den Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyalet lsitesinden 12. sıradan Bundestag'a girmeyi başaran Gülistan Yüksel 1962 Adana doğumlu. Küçük yaşlarda Almanya'ya gelen Yüksel 2007 yılında Almanya'da uyuma yaptığı katkılardan dolayı ve dönemin cumhurbaşkanı Horst Köhler tarafından liyakat nişanı ile ödüllendirildi.
1997 yılında SPD'ye üye olan Yüksel Mönchengladbach kentinde uyum meclisi başkanlığı görevinde bulundu. Şu anki cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un cumhurbaşkanlığı seçiminde SPD adına oy kullanan Yüksel Bundestag'ta hedefinin eğitim ve gençliğin sorunlarıyla ilgilenmek istediğini ifade etti.
'Soykırım Tasarısını' kabul eden Türk kökenli vekiller
-SPD milletvekili Aydan Özoğuz-
1967 Hamburg doğumlu olan Aydan Özoğuz SPD 2009 yılında Bundestag'a girmeyi başardı. 2011 yılından bu yana SPD Genel Başkan Yardımcısı olan Özoğuz ikinci kez Hamburg'tan doğrudan seçilerek Bundestag'a girdi. Aydan Özoğuz Almanya Müslüman Akademisi Kuratoryumunda bulunuyor.
Özoğuz, Hamburg'da senatör Michael Neumann ile evli.
'Soykırım Tasarısını' kabul eden Türk kökenli vekiller
-SPD milletvekili Metin Hakverdi-
Almanya’nın Hamburg kentinde 1969 yılında doğan Metin Hakverdi Kiel ve ABD’nin Indiana kentinde hukuk eğitimi aldı.
Annesi Alman, babası Türk olan Hakverdi, 1999 yılında Hamburg’da avukat olarak çalışmaya başladı. 2008 yılında Hamburg Eyalet Meclisi seçimlerinde Billstedt-Wilhelmsburg-Finkenwerder seçim bölgesinden doğrudan seçilerek Eyalet Meclisi’ne girdi. Hakverdi, Hamburg-Bergedorf-Harburg seçim bölgesinden SPD'den doğrudan aday olan Metin Hakverdi de oyların yüzde 40,4’ünü alarak Meclis vizesini aldı.
'Soykırım Tasarısını' kabul eden Türk kökenli vekiller
-Yeşiller milletvekili Ekin Deligöz-
Türkiye’de Tokat’ta 1971 yılında doğan Ekin Deligöz, ilk ve orta öğretimi Türkiye’de tamamladıktan sonra 1979 yılında ailesiyle Almanya’ya geldi.
Almanya'nın Bavyera eyaletinde 1989 yılında Yeşiller Partisi'nin gençlik kollarında faaliyetlerde bulunan Deligöz, Konstanz ve Viyana üniversitelerinde idari bilimlerde öğrenim gördü. Yeşiller Partisi’nde faaliyetlerine devam eden Deligöz 1998 seçimlerinde ilk Federal Meclis’e girdi.
2002, 2005 ve 2009 yıllarına yapılan genel seçimlerde Bundestag'a girme başarısı gösteren Ekin Deligöz, 2013 genel seçimlerde tekrar milletvekili seçilerek 5. kez milletvekilliği görevinde bulunacak tek Türkiye kökenli vekil oldu.
Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Başkan velili de olan Deligöz, Aile ve Çocuk Komisyon’unun üyeliği yaptı.
Bavyera’da Yeşiller Parti listesi 3. sıradan milletvekili seçin Deligöz, seçilen Türk adaylar arasında en tecrübeli isimler arasında yer alıyor.
'Soykırım Tasarısını' kabul eden Türk kökenli vekiller
-Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen-
Almanya'nın Duisburg kentinde 1975 tarihinde doğan Sevim Dağdelen, 1997 yılında liseyi bitirdikten sonra Marburg’da hukuk eğitimine başladı. Daha sonra bir yıl Avustralya’da eğitim gören Dağdelen, 2002 yılından beri Köln Üniversitesinde eğitimine devam ediyor.
Verdi sendikası ve Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DIDIF) üyeliği bulunan Dağdelen, Evrensel gazetesinin yanı sıra ‘’Tatsacahen’’ ve ‘’Junge Stimme’’ dergilerinde çalıştı. Bekar olan Dağdelen Meclis’e ilk kez Sol Parti’den 2005 yılında girdi. Dağdelen Kuzey Ren Vestfaya eyalet listesinden 3. kez yeniden Bundestag'a girmeyi başardı.
'Soykırım Tasarısını' kabul eden Türk kökenli vekiller
-SPD milletvekili Cansel Kızıltepe-
Berlin’de 1975 yılında doğan Cansel Kızıltepe lise eğitiminden sonra Berlin Teknik Üniversitesi’de iktisat eğitimi gördü.
Alman Sendikalar Birliği ve Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nde ve Berlin Meslek Akademi’de eğitmen olarak çalışan Kızıltepe, Sosyal Demokrat Parti’ye 2005 yılında üye oldu ve parti içinde çeşitli alanlarda faaliyet gösterdi.
SPD Milletvekili Ottmar Schreiner’in meclis bürosunda yönetici olarak çalışan Kızıltepe SPD Kreuzberg ilçe listesinden 5. sıradan millevekili seçildi.
'Soykırım Tasarısını' kabul eden Türk kökenli vekiller
-Sol Parti milletvekili Azize Tank-
Türkiye’de 1950 yılında doğan ve 1972 yılında İstanbul’dan Almanya’ya gelen Azize Tank, Oberpfalz bölgesinde bir porselen fabrikasında çalışmaya başladı. Daha sonra Berlin’e göç eden Azize Tank, burada kurduğu kız ve kadın derneğinin kurucuları arasında yer aldı. Bu alanda faaliyetlerde bulunan Tank, sosyal danışmanlık mesleği konusunda eğitim aldı. Charlottenburg ilçesinde 1990 yılında yabancılar danışmanlığına atanan Tank bu görevi 2009 yılına kadar sürdürdü ve emekliye ayrıldı.
Federal Meclis için ilk kez 2013 seçimlerinde Sol Parti’den aday olan Tank, Berlin eyalet listesinden 6. sıradan milletvekili seçildi.
'Soykırım Tasarısını' kabul eden Türk kökenli vekiller
-SPD milletvekili Mahmut Özdemir-
18. Dönem Federal Meclis milletvekilleri arasında en genç milletvekili ünvanını alarak tarihteki yerini alan Mahmut Özdemir, Duisburg’da işçi ailesinin çocuğu olarak 1987 yılında dünyaya geldi. Özdemir, liseyi bitirdikten sonra Düsseldorf Heinrich-Heine Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı. Öğrenci olduğu dönemde Sosyal Demokrat Parti’de çalıştı.
Duisburg’da yapılan 2009 yerel seçimlerinde belediye Meclis Üyesi seçilen Özdemir, 2013 seçimlerinde Duisburg 2. bölgeden oyların yüzde 43,2’sini aldı ve büyük başarı gösterdi.
İnternethaber.com
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website