Ahmet Altan serbest, Mehmet Altan tutuklandı


15 Temmuz darbe girişimine ilişkin tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Gazeteci-Yazar Ahmet Altan serbest bırakılırken kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan ise tutuklandı.

10 Eylül'de gözaltına alınan iki kardeş bugün Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcılarından Can Tuncay'a 4,5 saat ifade veren Altan kardeşler tutuklama istemiyle İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Mehmet Altan'ın, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme ve terör örgütüne üye olmak" suçlarından tutuklanmasına karar verdi. Ahmet Altan'ın ise "haftada bir gün evine en yakın güvenlik birimine imza verme" ve "yurt dışına çıkış yasağı" adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakılmasına hükmetti.

Serbest kalan Ahmet Altan'ı çıkışta ailesi ve yakınları karşıladı. Basın mensuplarına açıklama yapan Altan, "Darbenin ne olduğunu bilmeyen darbeyi ciddiye almayan bir tek cümleyle bir konuşmada darbeyle ilişkiyi kurmaya açık duran bir hukuk sistemiyle bu ülkenin gerçekten çok zor günler yaşayacağını düşünüyorum. Mehmet Altan'ın bugün tutuklanması 15 Temmuzla ilgili soruşturmanın tamamen yolundan saptırılması, ciddiyetinden uzaklaştırılması ve esas sorumlulara gidecek bir soruşturmanın önünün kesilmesidir. Bunun başka hiçbir anlamı yok. Bir profesör, 30 yıllık bir yazar bunca kitabın müellifi hayatı boyunca darbelere karşı çıkmış ve demokrasiyi korumuş bir adam bir konuşmasında siyasi iktidarı eleştirdiği için darbeyle ilişkilendiriliyorsa bu ülkede gerçekten yaşamak çok zor. Burayı yönetenlerin nasıl bir ülkeyi yönettiklerini, ülkeyi ne hale getirdiklerini bir kere daha düşünmeleri lazım" dedi.

Altan, "Bu hukuk sistemiyle bu tür suçlamalarla siyasi iktidara yönelik her eleştiriyi darbecilik olarak nitelemekle varabileceği hiçbir yer yoktur. Bugün bu tutuklama 15 temmuzla ilgili ciddi her türlü soruşturmanın önünü kesiyor. Bilmediğimiz bir güç her nedense bu darbenin nasıl olduğunun soruşturulmasını engellemek istiyor. Bize açılan bu dava, Mehmet Altan'ın tutuklanması bu soruşturmanın derine ve zirveye gitmesini engellemekten başka hiçbir amaç taşımıyor" ifadelerini kullandı.

Altan, "Bugünden itibaren bu soruşturma gerek Türkiye'de gerek dünyada hiçbir şekilde ciddiye alınmayacaktır. O zaman sormamız gerekir: Kim? ve Neden? 15 temmuzu yapanların sonuna kadar araştırılmasını engellemek istiyor. Ve bunu aydınların üzerine sevk ederek yolundan saptırıyor. Zannediyorum ki bu darbenin siyasi sorumlularının ortaya çıkmasını istemiyorlar. Korkuları bu. Bu yüzden Mehmet Altan'ı suçluyorlar. Mehmet Altan'ı tutuklamak her türlü eleştiri bundan sonra cezalandırılacak anlamı taşıyor. İki anlamı var bunun bir, siyasi iktidarı eleştirenlere bundan sonra darbeci diyeceğiz. 2- bin 15 Temmuzu soruşturmak istemiyoruz çünkü 15 Temmuz'u soruşturduğumuzda bu işin nereye varacağından korkuyoruz. Siyasi iktidarın bize Adliye Sarayı'nda verdiği mesaj sadece bu. Buradan Türkiye iyi bir yere gitmez. Umut ediyorum ki bu siyasi iktidar kendini toplar hem Türkiye'nin hem de kendisinin korkunç bir yere gitmesine engel olacak bir hamle yapar.

Bu olay bizim insan bilincinin algılayamayacağı mesajlar verdiğimiz iddiasıyla başladı. Bu saçma sapan iddia bütün yeryüzünde büyük bir skandal olarak nitelendirilince utandılar bu suçlamayı geriye çektiler. Başka bir suç uydurdular 'Bir televizyon programı yaptınız o programda birşey söylediniz' Ne söylediğimizi anlattık. Siyasi iktidar hukukun dışına çıkarsa ülke tehlikeye girer. Bunu senelerden beri söylüyoruz ve ülke tehlikeye giriyor. Bu ülke 150 tane darbeci generali ordunun içinde tutmuş bir ülke. Bunun sorumlusu kim Sorumlusu Mehmet Altan mı? Bunun sorumlusu ben miyim? bunun sorumlusu yazarlar mı? Neden siyasetçiler hiçbir şekilde yargılanmıyor? sorgulanmıyor?" ifadesini kullandı.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website