Darbe girişimi sonrası yüz yüze ilk görüşme!


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak için bulunduğu Çin'in Hangcou kentinde, ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi.

Görüşme Marriott Otel'de gerçekleşti.

"ABD VE TÜRKİYE ARASINDAKİ İLİŞKİ GÜÇLENEREK DEVAM ETTİ"

Görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Fetullahçı Terör Örgütü'nce (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra ABD Başkanı Obama ile telefonla görüştüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Obama'ya darbe girişimine karşı verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Türkiye ile ABD arasındaki uzun süreli stratejik ortaklığın, Obama ile model ortaklığa dönüştüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu model ortaklığın devam ettiğini, iki ülke arasındaki ilişkinin özel olduğunu ve güçlenerek devam ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özellikle bölgemizdeki terör eylemleriyle bu darbe girişiminin arka arkaya gelmesi tabii ki çok çok manidardır ve dünyadaki tüm terör olaylarına karşı bir NATO ülkesi olarak her ikimizin de ortak tavır almamız gerekir. Bunların karşısında bizim sessiz kalmamız mümkün değildir. Tüm terör örgütlerine karşı aynı tavrı takınmak durumundayız çünkü terörizmin her türlüsü kötüdür, teröristin her türü kötüdür. İyi terörist, kötü terörist olamaz. Hepsi bunların kötüdür, hepsi lanetlidir, bunlara karşı takınmamız gereken tavır da bellidir" şeklinde konuştu.

"FETÖ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR HUKUK ÇERÇEVESİNDE SÜRDÜRÜLÜYOR"

Türkiye'nin, Suriye ve Irak'ta DAEŞ, PKK, YPG, PYD terör örgütlerine karşı sürdürdüğü mücadelenin kararlı bir şekilde devam ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Temennimiz odur ki güneyimizde bir terör koridoru oluşmasın. Böyle bir terör koridorunun oluşmaması için de koalisyon güçleriyle birlikte Türkiye bir dayanışma içerisinde bu mücadeleyi vermektedir. Bu mücadeleden de başarılı bir şekilde çıkacağımıza inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

FETÖ ile ilgili çalışmaların hukuk çerçevesi içinde sürdürüldüğüne vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı: "Darbe girişimi öncesi bu teröriste karşı hazırlanan dosyalar gönderilmiştir. 15 Temmuz'dan sonra hazırlanmakta olan dosyalar da yine Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen heyete daha sonra teslim edilecektir. Onların da çalışmaları şu anda devam etmektedir. ABD’den şu anda bir heyet gelmiştir. Şimdi de bizden yine Adalet Bakanlığı’ndan bir heyet aynı şekilde ABD’ye hatta Adalet Bakanı'mız ve İçişleri Bakanı'mız birlikte gidecekler orada bu çalışmayı birlikte yapacaklardır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, G20 buluşmasının insanlık için hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak tamamladı.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website