İsrail Cayır Cayır Yanıyor! İş Kontrolden Çıktı


İsrail'de Kudüs dahil 13 noktada 3 gün önce çıkan orman yangını kontrolden çıktı. Binlerce İsrailli yaşadıkları yerden tahliye edilirken dün Türkiye'den İsrail'e uçak desteği geldi.

İsrail'de Çarşamba gününden bu yana KudüsBatı Şeria ve Hayfa'ya bağlı 13 ayrı noktada çıkan yangınlar, rüzgarın da etkisiyle kontrolden çıkarak yayıldı. Üç gündür söndürülemeyen yangına müdahale eden 205 İsrailli itfaiyeciye yardım için Türkiye yangın söndürme uçağı gönderdi. Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İsrail'de 22 Kasım'da başlayıp hızla yayılan orman yangınını söndürmeye yönelik çabalara katkıda bulunmak üzere ülkemiz de yangın söndürme uçağı göndermektedir." ifadesine yer verildi. İsrailBaşbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman, yardım için Netanyahu'nun Türkiye'ye teşekkür ettiğini aktardı.
ANAYOLLARI VE EVLERİ SARDI
Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden 4 itfaiye uçağı ve 49 personel de Perşembe sabahı İsrail'e ulaştı. İsrail'in merkezi ve kuzeydeki Hayfa'da yoğunlaşan yangınların ana yollara ve evlere de yayılmasıyla binlerce İsrailli tahliye edildi. İsrail Elektrik Kurumu yangının elektrik hatlarına zarar vererek tehlike oluşturmasıyla alarma geçti. İsrailacil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı Kurumu düne kadar 36 kişinin hafif yaralandığını bildirdi.

NETANYAHU YARDIM İSTEDİ
İsrail polisi bunun ulusçu nedenlerle çıkarılmış bir yangın olma ihtimalini gözardı etmezken olayla ilgili dört kişi gözaltına alındı. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun yangınlara müdahale için TürkiyeYunanistanGüney Kıbrıs Rum Yönetimi ve İtalya'dan yardım talep edeceği açıklanmıştı.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website