'Gülmek Herkesin Hakkı'


BAĞCILAR Belediyesi ile Avicenna Sağlık Platformu’nun birlikte düzenlediği “Gülmek Herkesin Hakkı” projesi kapsamında Bağcılarlı engelli kursiyerler ile yakınlarına ağız ve diş sağlığı taraması yapıldı.

Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Prof. Dr. Türksel Çoruh Dülgergil, engelli bireylerin belli bir koordinasyon sırasıyla ağız taraması, flor jel/vernik uygulaması ve ağız hijyen eğitimi basamakları ile ilgili uygulamalı bilgi verdi. Diş bakımında dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşan Prof. Dr. Dülgergil, ağız sağlığı kötü durumlu çocukların tedavilerinin yapılması için uygun hekimlere yönlendirileceğini belirtti. Tarama kartlarının çıkartılması adına velilere bilgi verileceğini de ifade eden Prof. Dr. Dülgergil, “Projenin amacı, toplumda engelli çocuklar farkındalığı oluşturmak. Onların erken yaştan itibaren genel sağlık açısından da korunması amacıyla bu çalışmayı yapıyoruz” diye konuştu.


Dülgergil, projeye gönüllü olarak katılan Marmara Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Medipol Üniversitesi diş hekimliği fakültesi öğrencilerine, Bireylere Yönelik Ağız ve Diş Sağlığını Koruma ve Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları Etkinliği ile ilgili detaylı bilgi verdi.Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri de, 4 diş hekiminin kontrol ve gözetiminde engelli kursiyerlerin ağızdaki çürük, kayıp diş, dolgu gibi durum tespit amaçlı ağız taraması yaptı.

ENGELLİ KURSİYERLERE HİJYEN BİLGİSİ VERİLİYOR

Etkinlik kapsamında ayrıca bireylere yönelik oral hijyene oldukça yardımcı olan ve dişlerin çürüklere karşı daha dayanıklı olmasını sağlayıp, diş yüzeyindeki mineral yenilenmesine yardımcı olan “Flor Vernik / Flor Jel Uygulaması" isimli koruyucu diş hekimliği uygulaması gerçekleştirildi. Böylece engelli bireylerin, fiziksel/zihinsel engel durumlarından ötürü ağız hijyenini yeterli düzeyde sağlayamaması sebebiyle koruyucu diş hekimliği anlamında ilave uygulama gerçekleştiriliyor.

AĞIZ VE DİŞ BAKIM SETİ HEDİYE EDİLDİ

Proje kapsamında kursiyerlerin, algı seviyesine uygun olacak şekilde, temel ağız hijyeni sağlanıyor, ağız ve diş sağlığının korunmasına yönelik bilgilendirme çalışması yapılıyor. Model çenelerde diş fırçalamanın da anlatıldığı aktivitede yine diş ipi kullanımının önemine dikkat çekiliyor. Ağız ve diş sağlığıyla ilgili engelli bireye ve veliye bilgi verilirken, her kursiyere içerisinde 1 diş fırçası ile 1 diş macununun bulunduğu ağız ve diş bakım seti hediye edildi.

“ENGELLİ KURSİYERLERİMİZİN SAĞLIĞINA ÖNEM VERİYORUZ”

Bağcılar’da engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için önemli projeleri hizmete sunduklarını belirten Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, bu anlamda hizmete sundukları “Gülmek Herkesin Hakkı Projesi’nin de önemine dikkat çekti. Çağırıcı, “Diş çürükleri insan yaşamını olumsuz etkiliyor. Genel sağlığımızı da tehdit ediyor. Bu sebeple sağlıklarına her zaman önem verdiğimiz engelli kursiyerlerimiz ile yakınlarına ağız ve diş sağlığı yapıyoruz. Bu anlamda projeye katkı sunan Avicenna Sağlık Platformu ile üniversitelerimize teşekkür ediyorum” dedi.
İSTANBUL, (DHA)
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website