Minik eller mutfağa giriyor


Gaziosmanpaşa’da minikler yarıyıl tatilinde yiyecekleri ürünleri sağlıklı bir ortamda hem yapmayı öğreniyor hem de eğleniyor.
Gaziosmanpaşa Belediyesi, okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte minik öğrencilerin okul ve sınav streslerinden uzak eğlenceli bir tatil geçirebilmesi için miniklerin mutfağa girdiği bir proje başlattı.
Dönüşüm Mutfağı’nda başlayan proje için minikler önce önlüklerini giyiyor, herhangi bir hijyen sorunu olmaması için şapkalarını takıyor ve çalışmalarına başlıyor. Kimi çocuklar ellerinde oklavalar hamur açmaya çalışırken kimileri de pastalarını süslemeye çalıştı. Çocukların birlikte bir şeyler üretmesini sağlayarak tatil döneminde de işbirliği içinde eğlenmelerini sağlayan projede kız ve erkek çocuklardan oluşan 16 kişilik sınıflarda eğitmenler eşliğinde dersler veriliyor. Projeyle minik eller mutfağa girerek el becerilerini geliştirirken, yiyecekleri ürünleri kendi seçtikleri sağlıklı malzemelerle ortaya çıkarmanın ve bir şeyler üretebilmenin mutluluğunu yaşadılar. İlkokul öğrencilerinin katıldığı etkinlik için velilerden yoğun talep olunca miniklerin mutfağa girdiği etkinliğin yaz tatilinde de uygulanabilmesi için çalışmalar başlatıldı.
“KENDİ YAPTIKLARI ŞEYLERİ YEMEK DE HOŞLARINA GİDİYOR”

Çocukların yiyeceklerle uğraşmaktan keyif aldığını dile getiren Dönüşüm Mutfağında eğitmen olarak görev yapan Merve Akdoğan, “ Bu sene ilk defa çocuklara eğitim vermeye başladık. Çocuklar hazır okulları tatile girmişken böyle bir etkinlik düzenledik. Anneleriyle birlikte geliyorlar şeker hamurlu kurabiye, cup kek ve pasta yapılıyor. Çocuklar çok eğleniyor, çok mutlular. Sömestr tatili boyunca bu etkinliği veriyoruz talep böyle fazla olursa yaz atilinde de vermeyi düşünüyoruz. Çocukların enerjilerini atmaları için de mutfakla uğraşmaya ihtiyaçları var zaten kendi yaptıkları şeyleri yemek de hoşlarına gidiyor” şeklinde konuştu.
“BEN NORMALDE DE HAMUR YOĞURUYORUM ÇOK HOŞUMA GİDİYOR”
Tatilini pasta ve kurabiye yaparak geçirmekten dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden 11 yaşındaki Yusuf Bilal Sert, “ Burada hamur yoğuruyoruz, pasta ve kurabiye yaptık, çok eğleniyoruz. 15 tatilde canımız sıkıldığı için buraya geliyoruz. Ben normalde de hamur yoğuruyorum çok hoşuma gidiyor” diye konuştu.
“OKULLAR TATİLE GİRDİ PASTA YAPMAK İÇİN BURAYA GELDİM”
Pasta ve kurabiye yapılan bir etkinlikte yer almanın çok eğlenceli olduğunu dile getiren Zehra Zerrin Üner, “ Pasta, kek, kurabiye yapmayı seviyorum, okullar tatile girdi pasta yapmak için buraya geldim” dedi
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website