Kılıçdaroğlu, İzmir'de Şehit Fethi Sekin Parkı'nın Açılışını Yaptı


Kahramanlığı sayesinde İzmir'deki terör saldırısında büyük bir faciayı önleyen şehit polis memuru Fethi Sekin'in isminin verildiği park, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun katıldığı törenle açıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal KılıçdaroğluİzmirAdliyesi'ne yönelik terör saldırısını kahramanca önleyip şehit olan polis memuru Fethi Sekin ile mübaşir Musa Can'ın isminin verildiği cadde ve sokak ile Şehit Fethi Sekin Parkı'nın açılışlarını yaptı. Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada şehitlere sahip çıkılmasını istedi. Fethi Sekin'in babası Mehmet Zeki Sekin ise "İzmir'in dağlarında çiçekler açtığında oğlumun kokusunu duyacağız. Sizler de duyacaksınız. Çünkü benim oğlum, bulunduğu dolduğu bu topraklarda ihanet etmedi" dedi.
TALEP KILIÇDAROĞLU'NDAN GELDİ
İzmir Adliyesi'ne yönelik olarak geçen 5 Ocak'ta, PKK'lı teröristler tarafından bombalı araç ve uzun namlulu silahlarla yapılan terör saldırısının boyutunun büyümesini önleyen polismemur Fethi Sekin, kendisi ise şehit düştü. Çıkan çatışma sırasında mübaşir Musa Can da, teröristlerin silahından çıkan kurşunla şehit oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Bayraklıilçesinde yapımını tamamladığı şehir parkına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun isteği üzerine şehit polis memuru Fethi Sekin'in ismi verildi. O günlerde açılması planlanan parkın açılış töreni de terör saldırısından sonra 4 Şubat'a ertelendi.

İLK OLARAK SALDIRI YERİNE GİTTİ
Bugün bu açılış için İzmir'e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ilk olarak saldırının yaşandığı İzmir Adliyesi binasının yanına gitti. Burada İzmir Valisi Erol Ayyıldız, CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru ile partisinin milletvekili ve belediye başkanlarınca karşılanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önce Fethi Sekin Caddesi'nin sonra da Musa Can Sokağı'nın tabela törenine katıldı. Törene katılan Musa Can'ın yakınları gözyaşı döktü.

FETHİ SEKİN PARKI'NI DA AÇTI
Adliye önündeki kısa törenden sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluİzmir Valisi Erol Ayyıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru ile CHP ve AK parti milletvekilleri, il yöneticileri, bu kez de saldırı yerine yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Şehit Polis Fethi Sekin Parkı'na geçti. Tören öncesinde saldırı anında ve sonrasında yaşananların gösterildiği kısa film izletildi. Buradaki törende, Fethi Sekin'in babası Mehmet Zeki Sekin ve kardeşleri ile Musa Can'ın yakınları da hazır bulundu. Ancak Fethi Sekin'in eşi ile çocukları, Elağız'da oldukları için törene katılamadı. Şehitlerin görüntüleri ekranda göründüğü zaman törene katılanlar alkışladı, hüzünlü anlar yaşayıp gözyaşı döktü. Ardından da bir vatandaşın Fethi Sekin'in ismini yüksek sesle söylemesinden sonra vatandaşlar, "Burada" diye karşılık verdi, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı atıldı.

"HEPİMİZ GÖĞSÜMÜZÜ SİPER ETMEYE HAZIRIZ"
Şehitleri yaşatmanın, onları anmanın ortak görev olması gerektiğini söyleyen ve terörün yılgınlık yaratmak istediğini vurgulayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yılgınlık yaratırız, bıktırırız, istediklerimizi kabul ettiririz diyorlar. Ama o hainler şunu bilmiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti sıradan bir devlet, onu kuranlar sıradan insanlar değil, ölümü göze aldılar. Sınırlarımız, cetvelle, pergelle çizilmedi. Sınırlarımızda binlerce şehidimizin kanı vardır. Gazilerimiz vardır. Şiddet ve terör nereden, kimden gelirse gelsin, hepsinin önünde göğsümüzü siper etmeye hazırız. Bu ülke için, vatanımız, çocuklarımız için bu mücadeleyi yapacağız. Terör kimden ve nereden gelirse gelsin bu bizim ortak vatan görevimizdir" dedi. Tören öncesinde, saldırıdan sonra yaşananların anlatıldığı kısa filmin gösterimini hatırlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Törenden önce kısa film izledik. Terör örgütünün uzun namlulu silahlarla saldırdıklarını, silah seslerini duyduk. O silah seslerinin bir benzerini Artvin'de yaşadım, en öndeki araçta bulunan askerimiz şehit oldu. Sevgili İzmirliler, İzmir'in bir özelliği var. Anadolu'nun her ilinden insanlar buraya gelir ama hiç kimse kendisini yabancı hissetmez. İzmir'in böyle bir güzel özeliği var. Fethi Sekin Elağızlı'dır. Ben de Elağız Ticaret Meslek Lisesi'nin ilk mezunuyum. Gakkoş sözünün ne kadar önemli olduğunu orada öğrendim. Fethi Sekin sadece Elağızlı değil, bütün Türkiye'nin gakkgoşudur. O müdahale yapmasıydı belki çok sayıda insan hayatını kaybedecekti. Ama o gözünü kırpmadan ölüme koştu. Acı olayların olmasını önledi. Musa Can dışarıda neler oluyor diye baktığında teröristlerin sıktığı kurşunla hayatını kaybetti. Her iki şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum. Onlar bu ülkenin sevdalıları onlar gözlerini kırpmadan ölüme gitmeyi seçtiler" dedi.

POLİS VE ASKERLER İÇİN KONUŞTU
"Birkaç sözümde polislerimiz için" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bizler düğünlerimizi, derneğimizi, mitingimizi yaparız. Zaman zaman koştururuz, birbirimizle kavga ederiz. Ama hiç kimsenin unutmaması gereken bir şey var. Polislerimiz 24 saat görev başındadır. Biz evimizde uyuruz, onlar görev başındadır. Polislerimiz farklı insan değil, kimimizin babası, dayısı, amcası, bu milletin parçasıdır. Bunu İzmir'de söylemenin farklı anlamı olduğuna da inanıyorum. Polise sıkılan her kurşun, millete sıkılan kurşundur. Askere sıkılan her kurşun millete sıkılan kurşundur. Polislerin zor koşullarda görev yaptığını da biliyorum. Her birimizin ailesinde polis vardır, benim de ailemde polisler oldu. Bu zor şartlarda görev yaptıklarını biliyorum. Onlar bizim güvenliğimizi sağlamak için görev başındadırlar. Onların haklarını tam ödüyor muyuz? İtiraf ediyorum. Haklarını tam ödemiyoruz. Ama ödememiz gerekir. Zor şartlarda görev yapıyorlar. Askerlerimizi alın eksi 35 derecede terörle mücadele ediyorlar. Adam boyu kar var ama onlar biz Hakkir'de, Edirne'de rahatça dolaşalım diye terörle mücadele ediyorlar. Askere polis herkese şükran borçluyuz" diye konuştu.
"ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMAYALIM"
Şehitleri sonsuzluğa uğurladıklarını ama onların isimlerini sonsuza kadar yaşatacaklarını da söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sizlerden tek isteğim, şehitlerimizi unutmayın. Onlara gerekli değeri yeteri kadar vermiyoruz. İngiltere'de şehit yakını yada gazi, mağazaya girdiği zaman hemen şehit yakını mağazamızı ziyaret etti, gazimiz mağazamızı ziyaret etti diye anons edilir. Şehitlerimizi kucaklıyorum. Hepimiz minnet borçluyuz. Burada rahat konuşup sohbet ediyorsak, İstiklal Marşı'ndan önce ve sonra saygı duruşunda bulunuyorsak, bizim güvenliğimizi sağlayan polis ve askerlerimiz sayesinde. Polis deyince tek başına bir kavram ama onlara devlette olması gereken liyakatle çalışıyorlar. Bakıyorsunuz olay yeri, terörle mücadele polisleri var. Hayatın her alanında bir sorun çıktığında onlar koşa koşa gelir, sorunu çözmeye çalışırlar. Bu parkı açan Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere bizi onurlandıran şehitlerimizin yakınlarına yürekten şükranlarımız sunuyorum. Bence şehitlerimiz İzmir'i, bütün Türkiye'yi onurlandırdı. Biz onların onurunu ve gururunu yaşatacağız. Bu bizim temel görevimizdir. Hep birlikte teröre karşı onurlu duracağız. Onurlu duruşumuzu sergileyeceğiz. İzmir'e yakışa toplantı yaptık, güzelliği hayata geçirdik. Şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından sonra, parkın açılış kurdelesi kesildi. Sonra da Fethi Sekin'in park girişindeki fotoğrafı açıldı.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website