‘SEVGİ CAFE’ ENGELLİLERE UMUT IŞIĞI OLDU


Bayrampaşa Belediyesi’nin önderliğinde açılan ‘Sevgi Cafe’de down sendromlu, otistik ve zihinsel engelli gençler çalışıyor. İlk iş günlerinde Başkan Aydıner’e çay servisi yaparak hünerlerini sergileyen gençler, müşterilerden de tam not aldı.
Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in katkılarıyla İsmet Paşa Sosyal Tesisleri’nde hayata geçirilen ‘sevgi cafe’ uygulaması ile hem Bayrampaşa’daki down sendromlu ve zihinsel engelli gençlere bakışın değiştirilmesi, hem de Down Sendromlu ve Otistik Çocuklar Okulu’nda eğitim alan öğrencilerin istihdam edilebilecekleri ve öğrendiklerini uygulayabilecekleri bir alanın oluşturulması hedefleniyor. Gençlerin her gün saat 9.00 ile 17.00 arası staj uygulaması kapsamında görev aldığı kafede, zihinsel engelli ve down sendromlu gençler ay sonunda da çalıştıkları saat karşılığı kadar ücret alıyor.
BİZDEN ‘BİR’ FAZLALAR
Down sendromlu çocukların özellikleri, eksikliklerinden değil fazlalıklarından… Bizden 1 fazla dünyaya geliyorlar. Hepimizin hücreleri 46 kromozoma sahipken onların hücrelerinde 47 kromozom var. Bu nedenle yüz ifadeleri biraz daha değişik, bazı şeyleri daha zor anlıyorlar, çoğu yaşamak için desteğe ihtiyaç duyuyor. Down Sendromu deniyor hastalıklarının adına. Hayatın içinde zaman zaman yolda annesinin elinden çekerek yürürken gördüğümüz, sonra da unutup gittiğimiz çocuklar onlar… Aslında çocuk değil çoğu. 20’li hatta 30’lu yaşlarındalar. Neredeyse hiç yaşlanmıyorlar ve hep gülen bir ifadeyle karşımıza çıkıyorlar.
BAYRAMPAŞA BELEDİYESİ’NDEN 'ÖZEL ÇOCUKLARA' ÖZEL OKUL
Bayrampaşa Belediyesi, geçtiğimiz yıl da Down Sendromlu ve Otistik Çocuklar Okulu’nu, Şehir Parkı’nda Remziye-Yakup Kutsal Özel Eğitim Merkezi adıyla hizmete açmıştı.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website