Görme Engelli Fulya, Lys'de 5 Puan Türünde Türkiye Birincisi Oldu

Konya'da doğuştan görme engelli 19 yaşındaki Fulya Akkaya, LYS'de büyük bir başarıya imza atarak 5 puan türünde Türkiye birincisi oldu.

Konya Meram Anadolu Lisesi öğrencilerinden doğuştan görme engelli 19 yaşındaki Fulya Akkaya, 2017 Lisans Yerleştirme Sınavında (2017-LYS) büyük bir başarıya imza atarak 5 puan türünde Türkiye birincisi oldu. Kendisi gibi özel insanlara karşı farklı bakanlara ise Akkaya, "Özel insanlardaki eksikliğe engel olarak bakıyorlarsa, asıl engel fikirlerindedir" dedi.
AİLEMİ MUTLU ETMEK BENİM İÇİN GURUR VERİCİ
Sınav sonuçları açıklanıp da birinci olduğunu öğrenince büyük bir mutluluk ve şaşkınlık yaşadığını anlatan Akkaya, "Girdiğim sınav sonrası bir derece bekliyordum. Ama birincilik beklemiyordum. Duyunca çok sevindim. Ailemi, öğretmenlerimi ve arkadaşlarımı mutlu etmek benim için çok gurur verici" dedi.
"İSTEDİM BAŞARDIM"
Başarısından en etkili olan şeyin azim ve çok çalışmak olduğunu ifade eden Akkaya, "Tabi sürekli okumak etkili oldu. Bunlardan hiç bıkmamak da elde ettiğim başarının anahtarı. Tabi öz güvenim hiç bıkmadan çalışmam da bana bu başarıyı getirdi. İstedim ve başardım" dedi.

"HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEDİ"

Uzun vadeli hedefinin büyük bir şirkette Ceo olarak görev yapmak olduğunu anlatan Fulya Akkaya, hukuk ya da işletme arasında karar vereceğini söyledi. Ailesinin de başarısındaki dile getiren Akkaya, "Şu anda 19 yaşındayım. Ailem her zaman benim yanımda oldu. Bu başarı sadece benim başarım değil. Aynı zamanda ailemin de başarısı. Onlar benden daha çok emek verdi. Benden daha çok çalıştılar. Tabi arkadaşlarım ve öğretmenlerim de başarım konusunda yardımcı oldular. Hepsi benim için çok emek verdi. Elde ettiğim başarıdan sonra hayatımda biraz yoğunluk arttı ama ben yine aynı benim. Hiçbir şey değişmedi" dedi.


"ÖZEL İNSANLARADAKİ EKSİKLİĞE, ENGEL OLARAK BAKANLARIN FİKİRLERİ ENGELLİDİR"

Özel durumu ile ilgili bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadığını da ifade eden Akkaya, toplumun da özel insanlara olan bakış açısının değişmesi gerektiğini vurguladı. Akkaya, "Bu tür insanların fikirlerini değiştirmesi gerekir. Özel insanlardaki eksikliğe engel olarak bakıyorlarsa asıl engel fikirlerindedir. Biraz kendilerini düzeltmeleri gerekiyor" diye konuştu.

"HEP YANINDA OLDUK"

Konya Şeker Fabrikası'nda çalışan baba Osman Akkaya da kızının başarısından dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi. Akkaya, "Fulya'nın başarılı olacağını tahmin ediyorduk. Çünkü çok düzenli çalışan bir çocuktu. Ama birincilik beklemiyorduk. Öğrenince çok mutlu olduk. Biz her zaman Fulya'ya destek olduk. Eğitimi ile ilgili verdiği kararlarda hep yanında olduk. Öz güven kazanması için yönlendirdik. Hep yanında ve arkasında olduk. Bundan sonra desteklemeye devam edeceğiz" diye konuştu.
"ABARTIP 5 DALDA BİRİNCİ OLACAĞINI TAHMİN ETMEDİM"

Fulya için sadece annelik görevini yerine getirdiğini belirten Berlin Akkaya ise, "Fulya'nın birinci olacağını biliyordum. Çocuğumun ne yapacağını bilerek destek oldum. Çok başarılı ve zeki olduğunu, çok emek verdiğini biliyordum. O emeğin boşa gitmeyeceğini çok iyi biliyordum ve bekliyordum. Ama abartıp 5 dalda birinci olacağını tahmin etmiyordum. Bizi çok mutlu etti" dedi.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website