Maltepe’yi festival coşkusu sardı

Maltepe Belediyesinin düzenlediği “Uluslararası Beşçeşmeler Yaz Festivali”, Bulgaristan ekibinin sahne aldığı görkemli bir geceyle başladı.
Festivalde Bulgaristan folklorunu ve şarkılarını Avrupa’da temsil eden Ruçey Folklor Grubu ve DİGA (Gökkuşağı) Çocuk Grubu, izleyenleri coştururken, izleyenler de şarkılara ve yöresel oyunlara eşlik etti.

Maltepe Belediyesince düzenlenen “Uluslararası Beşçeşmeler Yaz Festivali”, görkemli bir açılışla başladı. Bulgaristan ekibinin yer aldığı açılış günü etkinliğine Maltepe Belediye Başkan Yardımcıları Melih Morsünbül ve Gültekin Karataş, halen Bulgaristan’ın en genç milletvekili olma unvanına sahip, Hak ve Özgürlükler Partisi (HÖH) eski milletvekili Mustafa Ahmet, Kırcaali İl Merkez Belediye Meclis Üyesi Muharrem Muharrem, Bulgaristan Başkonsolosluğu Birinci Katibi Nikolay Dimitrov, İstanbul Bulgaristan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Christo Copano, Balkanlar Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nedret Pelitçi, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Dünyaya barış ve kardeşlik mesajı

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Melih Morsünbül, “Sevginin, barışın, hoşgörünün ve herkesin kenti Maltepemizde bu gece Bulgar konuklarımızı ağırlıyoruz. Belediye Başkanımız Ali Kılıç, dün, Mineralni Bani kentinin Belediye Başkanı Mümin İskender ile birlikte bir kardeşlik protokolü imzaladı. Bu akşam da, dün imzalanmış protokolün taçlandırılmış bir eğlencesi, bir kutlaması yaşanacak. Bir sonraki hafta Brezilya, ertesi cumartesilerde de Sırbistan ve Belçikalı konuklarımızla burada buluşarak, dünyaya barış ve kardeşlik mesajı vereceğiz. Herkese iyi eğlenceler” dedi.

Açılış konuşması yapan Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Gültekin Karataş da, Küba, İran, Gagavuzya ve Bosna Hersek’ten de daha önce konukların geldiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Burada her yaz kültür festivali düzenliyoruz. Kardeşlik, uluslararası işbirliği, kültür ve sosyal dayanışma anlamında bu etkinliklerimizi pekiştirerek devam ediyoruz. Bu akşam da burada Bulgaristanlı konuklarımız var, bu anlamda geldikleri için onur verdiler. Maltepe halkına ilgisi ve desteğinden dolayı teşekkür ediyor, konuklarımıza da hoş geldin diyoruz.”

Açılış konuşmaları sonrası halen Bulgaristan’ın en genç milletvekili olma unvanına sahip, Hak ve Özgürlükler Partisi (HÖH) eski milletvekili Mustafa Ahmet, “İyi akşamlar ve selamun aleyküm” diyerek başladığı konuşmasında, “Burada olduğumuz için Belediye Başkanı Ali Kılıç’a ve özellikle ekibine teşekkür ediyoruz. Bizleri burada ağırladığınız için belediye başkanımız adına ve Genel Başkanımız Mustafa Karadayı adına da hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu festivalde bize bu fırsatı verdiğiniz, komşuluk ve kardeşlik ilişkilerimizin geliştirilmesi için bize katkı sunduğunuz ve burada olduğumuzdan dolayı çok mutluyuz. Biz siyasetçiler önce teşekkürlerle başlıyoruz, sonra nasiha, en son da akıl veriyoruz ama bu akşam siyaseti bırakıyoruz, insan olarak karşınıza çıkarak, en güzel ağaç olan hoşgörü ağacını bir daha dikmeye geldiğimizi belirtmek istiyoruz. En güzel hoşgörü ağacının da meyveleri gülücükler, umutlar ve en iyi şekilde çocuklarımıza gelecek sağlamaktır. Daima kardeşlik kazansın, ikili ilişkileri geliştirelim ve hoşgörü köprülerini atalım diyerek sizleri de Bulgaristan’a davet ediyorum” diye konuştu.

Festivalde rengarenk anlar

Konuşmalar sonrası Bulgaristan folklorunu ve şarkılarını Avrupa’da temsil eden Ruçey Folklor Grubu ve DİGA (Gökkuşağı) Çocuk Grubu, izleyenleri coştururken, izleyenler de şarkılara ve yöresel oyunlara eşlik etti. Etkinlikte ayrıca, “Kırcaali Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu”ndan 4 kişilik Türk Tiyatro sanatçısı program dahilinde Türkçe-Bulgarca sunuş yaptı ve şarkı seslendirdi. Yer yer Maltepeli göçmen vatandaşların da yöresel oyunlara katılarak eşlik etmesi sonucu festivalde rengarenk görüntüler oluşurken, katılımcılara geri dönüştürülebilen atıklardan yapılmış kitap ayracı takdim edildi.

Maltepe’nin kardeş şehri Mineralni Bani

Ayrıca etkinlikler kapsamında Maltepe’de bulunan Bulgaristan’ın Hasköy iline bağlı Mineralni Bani (Meriçler) Belediye Başkanı Mümin İskender ile Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç arasında “Maltepe-Mineralni Bani kardeş şehir anlaşması” imzalandı. İmza törenine Başkan Yardımcıları Canan Döner, Fatma Gökkaya, Jale Yağcı Melih Morsünbül ve Gültekin Karataş da katıldı.

Etkinlikler kapsamında sırasıyla 29 Temmuz’da Brezilya, 5 Ağustos’ta Sırbistan Loznika, 12 Ağustos’ta Belçika, 9 Eylül’de Moldova’ya bağlı Gagavuzya ve 16 Eylül’de yeniden Brezilya ekipleri, Maltepelilerle buluşacak.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website