Kubbesi açılıp kapanan camide klimasız ferah namaz

 


1/12Bursa`da kubbesi uzaktan kumandayla açılıp kapanan camide, korona tedbirleri kapsamında yasaklanan klimalara gerek kalmadan, cemaat ferah bir şekilde namaz kılıyor. Fatih Çapkın - Hakan Gönül
2/12Cuma günleri vatandaşlar bu camiye akın ediyor.
3/12Nilüfer`e bağlı Beşevler Mahallesinde bin 250 metrekare alan üzerine mini bir külliye şeklinde inşa edilen Safa Camii, açılıp kapanan kubbeye sahip.
4/12Cami, bilhassa yaz aylarında cuma namazlarında büyük ilgi görüyor. Ortadoğu ve modern mimarî örneklerini taşıyan, kubbe kısmının 120 metrekarelik bölümü uzaktan kumanda sistemiyle açılıp kapanan caminin aydınlatmasında led ampuller kullanılırken, enerji tasarrufu için klima bulunmuyor.
5/12Korona günlerinde klimasız ferah namaz kılınıyor
6/12Dünyayı kasıp kavuran korona virüs sebebiyle mabetler bir müddet kapatılmıştı.
7/12Camiler tekrar ibadete açılırken, bazı kurallar geçerli hale getirildi. Camilere maskesiz girilmediği gibi, aynı zamanda sosyal mesafe kurallarına uyularak namaz kılmak mecburi hale getirildi.
8/12Bu kuralların haricinde namaz sırasında klimalarında açılmama kararı alındı.
9/12Sıcak yaz günlerinde cemaatin yoğun olduğu cuma namazında vatandaşlar Safa Camii`ne akın etti. Kubbesinin 120 metrekarelik alanı uzaktan kumandayla açılan camide cemaat ferah ferah namaz kılıyor.
10/12Cemaatin kubbesi açılan camide namaz kılmaktan çok memnun olduğunu belirten cami imamı Ali Sevimli, "Klimaların camilerde çalışması yasak, zaten bizim camimizde klima kullanılmıyor.
11/12Yapıldığı günden beri camimize klima taktırmadık. Enerji tasarrufu ve hava cereyanını sağlamak için kubbeyi açıyoruz. Hem tasarruf hemd e doğal bir ortam olduğu için vatandaşlarımız bu durumdan çok memnun" ifadesinde bulundu.

Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website