Tekirdağ kıyılarında da görülen denizanası türüyle ilgili uzmanlardan uyarı: Ne ölüsüne ne de dirisine dokunmayın

Anavatanı Akdeniz ve Ege Denizi olan zehirli pusula denizanaları İzmit'ten sonra Tekirdağ kıyılarında da görüldü. Kıyıya vuran denizanaları vatandaşlarda endişe uyandırırken, uzmanlar ise ne ölüsüne ne de dirisine dokunulmaması gerektiğini belirtti. Temas edilmesi halinde ise amonyak ya da sirke ile yıkanarak sağlık kuruluşlarına haber verilmesi gerekiyor. Doğal yaşam alanları Akdeniz ve Ege Denizi olan zehirli pusula denizanaları (chrysaora hysoscella), artan hava sıcaklıkları ile birlikte denizlerin ısınması ve kirliliğe bağlı olarak Marmara'da da görülmeye başladı. Kırmızı, kahverengi ve sarı renklerde olabilen, 1.5 metreyi bulan kollara sahip denizanaları vatandaşlarda endişe uyandırdı.
"NE ÖLÜSÜNE NE DE DİRİSİNE DOKUNMAYIN" Uzmanlar, pusula denizanasının ne ölüsüne ne de dirisine dokunulmaması gerektiğini belirterek, temas edilmesi halinde amonyak ya da sirke ile yıkanarak sağlık kuruluşlarına haber verilmesi gerektiğini vurguladılar.
"DENİZE GİRMEYE KORKUYORUZ" Zehirli Denizanalarını yakından incelemeye çalışan Ayhan Erdem, "İlerde de var. 4-5 tane gördüm. Kıyıya doğru geliyorlar. Ondan sonra geri gidiyorlar. Biraz zehirliymiş herhalde denize girmeye korkuyoruz. Yakından bakıyoruz ama yaklaşıp ellersek tehlikeli, ellemesen bir şey yok" dedi.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website