Engelli gençler üniforma giyip bir günlüğüne asker oldu

Çanakkale ve Kayseri'de engelli gençler "Temsili Askerlik Uygulaması" kapsamında düzenlenen törenle bir günlüğüne asker oldu.
Çanakkale'de engelli gençler, bir günlük temsili askerlik uygulaması kapsamında yemin etti. Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı'na aileleriyle gelen 8 genç, saç tıraşı ve üniformalarını giymelerinin ardından eğitim alanına çıktı.
Gençlere, bölük komutanı ve astsubayı tarafından yanaşık düzen eğitimi verildi, asker selamı öğretildi. Ayrıca gençlere refakatçi askerler ve komutanların yardımıyla Milli Piyade Tüfeği tanıtıldı.
TCG Anadolu'yu selamladılar Aileleriyle yemeğe katılan gençler, Deniz Müzesi Komutanlığı'nda ant içti. Yemin töreni sırasında boğaz geçişini gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük savaş gemisi, yerli ve milli üretim "TCG Anadolu" selamlandı.
Bir günlüğüne askerlik heyecanı yaşayan gençlerden Berkay Yılmaz, gazetecilere, askerlik yaptığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Çavuş rütbesi verildiğini belirten Yılmaz, kendisine yardımcı olan komutanlara ve askerlere teşekkür etti. Süleyman Kaan Çeviker de askerlik yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Çeviker'in şiir okuduğu programın sonunda engelli gençlere terhis belgeleri verildi. Törene, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Belediye Başkan Vekili Süleyman Canpolat, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve gaziler katıldı. Kayseri'de engelliler bir günlük temsili askerlik yaptı Uygulama kapsamında, Kayseri'de 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında 22 engelli için yemin töreni düzenlendi.
Komutanlıkta saç tıraşı olup askeri üniforma giyerek temsili olarak temel askerlik eğitimi alan ve yemin eden engelliler, daha sonra terhis olmanın sevincini yaşadı. 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Vedat Öncel, törende yaptığı konuşmada, temsili askerlik yapacakları ve ailelerini birliklerinde görmekten mutluluk duyduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: "Sevgili gençler bugün uygulayacağımız eğitim programıyla sizler milletimizin ayrılmaz parçası olan asker camiasına katılacaksınız. Her ne kadar eğitimleriniz bir gün olarak planlansa da bunun unutulmayacak bir anı olacağına emin olun. Türk ulusu asker bir ulustur. Geleneklerimizde askerlik yapmak en yüce vatandaşlık görevlerimizden birisidir. Sizler bu görevi yapmak üzere gönüllü olarak aramızdasınız. Hava kuvvetlerinin 112. yılını kutladığımız bu dönemde, Atatürk ilkeleri doğrultusunda vatanımız ve milletimiz için elinizden gelenin en iyisini yapacağınızdan eminim." Bedensel engelli tarih öğretmeni Ömer Duman da asker olma hayalini gerçekleştirmekten dolayı mutlu olduğunu belirterek, "Devletimize teşekkür ediyorum. Unutmamak lazım ki engelli olsun olmasın her Türk asker doğar. Allah da bize bu güzel şerefi, bu güzel üniformayı nasip etti." dedi. Görme engelli Akar Demir ise ilk defa askeri üniforma giydiğini ve bunun tarif edilemez bir duygu olduğunu ifade etti. AA
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website