Hamas'ın esirleri tünellerde tuttuğu iddiası, serbest bırakılan İsrailli kadının sözleriyle doğrulandı

7 Ekim sabahı düzenlediği Aksa Tufanı operasyonu sırasında onlarca İsrailliyi esir alıp Gazze Şeridi'ne kaçıran Hamas'ın bu kişileri rehin olarak yer altındaki tünellerde sakladığı iddia edilmişti. Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın dün gece serbest bıraktığı iki esirden biri olan 85 yaşındaki İsrailli Yocheved Lifshitz, Gazze Şeridi'ndeki örümcek ağına benzettiği tünellerde tutulduklarını ifade ederek basında yer alan bu iddiayı doğrulamış oldu. Hamas'ın 7 Ekim sabahı başlattığı Aksa Tufanı operasyonuyla rehin aldığı onlarca İsrailliyi, Gazze Şeridi'ndeki kilometrelerce uzunluktaki tünellerde sakladığı iddiası savaşın başladığı günden bu yana gündemdeydi.
SERBEST BIRAKILAN KADININ SÖZLERİ İDDİAYI DOĞRULADI Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın dün gece serbest bıraktığı 2 esirden biri olan 85 yaşındaki Yocheved Lifshitz'in militanlar tarafından Gazze Şeridi'ndeki örümcek ağına benzer tünellerde tutulduklarını ifade etmesiyle uzun süredir gündemden düşmeyen iddia da doğrulanmış oldu.
"ÖRÜMCEK AĞINA BENZER TÜNELLERDE TUTULDUK" Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının dün gece Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı üzerinden serbest bıraktığı iki kadın esirden Lifshitz, Tel Aviv'deki Ichilov Hastanesi'nde basına açıklamalarda bulundu. Kassam Tugaylarının Gazze Şeridi'ndeki tünellerini "örümcek ağına" benzeten Lifshitz, kendilerine iyi davranıldığını belirterek şunları söyledi; "Önce 25 kişinin toplandığı büyük bir salona vardık ve birkaç saat sonra insanları ayırıp ayrı bir odaya koydular. Bize bağlı bir doktor vardı ve birkaç günde bir neler olup bittiğini görmeye geliyordu. Doktor mutlaka ilaç getiriyordu. Toplamda beş kişiydik ve her birimizin başında bir koruma vardı. Davranışları iyiydi, bizimle tüm ayrıntılarıyla ilgilendiler."
ESİRLERİN GAZZE ALTINDAKİ TÜNELLERDE TUTULDUĞU İDDİA EDİLMİŞTİ 85 yaşındaki Lifshitz'in Hamas militanları tarafından Gazze Şeridi'ndeki örümcek ağına benzer tünellerde günlerce tutulduklarını ifade etmesiyle savaşın başından beri gündemde olan iddia da doğrulanmış oldu. Özellikle İngiliz ve ABD basını, Hamas'ın Aksa Tufanı operasyonu sırasında esir aldığı İsraillileri Gazze'nin yer altında kazılan kilometrelerce uzunluktaki tünellerde tuttuklarını aktarmıştı.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website