Vergisiz cep telefonuyla ilgili tüm detaylar: Dikkat çeken 'taksit' ayrıntısı

Vergisiz cep telefonu şartları ve satış tarihi, öğrencilerin gündeminde yer alırken son dakika açıklama ile detaylar belli oldu. 'Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Karar' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdesi verilen üniversiteli gençlere vergisiz telefon ve bilgisayar satışında, 9 bin 500 TL'yi aşmayan mobil telefon cihazları ile bilgisayar cihazlarının elektronik ortamda düzenlenen fatura ile yapılan satın alımlarında kullanılabilecek. Gençlere vergisiz telefon desteği Resmi Gazete’de yayımlandı. Kimler vergisiz cep telefonu desteğinden yararlanabilecek? Vergisiz telefon için nereye başvurulacak, vergi indirimi nasıl sağlanacak? İşte tüm merak edilenler...
Üniversite öğrencilerine verilecek telefon ve bilgisayar desteği kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Nihai satış fiyatı 9 bin 500 TL’yi aşmayan telefon ile bilgisayarlar kapsama alınırken, destek tutarı 5500 TL olarak belirlendi.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş şu ifadeleri kullandı: “Bununla ilgili bir yaş sınırı var. 26 yaşına kadar olan yükseköğretim öğrencileri telefon desteğinden faydalanabilecekler. Açıköğretimde öğrenim gören öğrenciler bu destekten faydalanamayacak. Cep telefonlarında iki yıl kullanım şartı getirildi. Bu şartları sağlayan tüm öğrenciler vergisiz cep telefonu alabilecekler. Kullanım şartı şu anlama geliyor: 5500 TL indirimli telefon alan öğrenciler bu telefonu iki yıldan önce satarlarsa bu 5500 TL indirim hakkını gecikme faizi ile geri ödeyecekler. Burada haksız kullanımın önüne geçmeye çalışıldı. İki yıldan önce bu telefonların satılmaması gerekiyor. Satılması halinde ödenmemiş olan vergi ödemeleri gecikme faizi ile birlikte geri alınacak. VERGİSİZ TELEFON Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) kısa zaman içerisinde konuyla ilgili tebliğ yayınlanacaktır. Henüz bu yayınlanmadı ancak tahminimiz şu doğrultuda olacak: 26 yaşını geçmediğini kanıtlayan yükseköğretim öğrenciler bağlı oldukları okullardan belge alacaklar. Bu belge ile satıcıdan alımlarını yaptıktan sonra 9500 TL’ye kadar tutarı olan telefonu aldıklarında 4000 TL üzeri indirimden yararlanacaklardır. Satıcı kurum bu belge ile birlikte KDV beyannamelerinde veya ayrıca düzenleyecekleri beyannamede bunu bildirecektir.TELEFON İÇİN NEREYE BAŞVURULACAK, VERGİ İNDİRİMİ NASIL SAĞLANACAK? ‘SATAN KURUM VERGİ İADESİ ALABİLİR’ Her öğrencinin devlete başvurması ve bunu iade alması şeklinde değil de satan kurumların işleyişi takip etmesi ve vergi iadesi almaları söz konusu olacaktır. 9500 TL’LİK TELEFONUN VERGİSİZ TUTARI NE OLUR? Burada 5500 TL indirimle beraber öğrencinin cebinden 4 bin TL çıkacaktır. 5500 TL’yi de satıcı firma daha sonrasında Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan iade alacaktır. TAKSİT OLACAK MI? Cep telefonlarına şu anda bir taksit yapılmıyor. Ancak belli bir kredilendirme ile farklı uygulamaya geçebilirlerse o zaman mümkün olacaktır. Cep telefonuna taksit imkanı kaldırıldı. Uygulamada bununla ilgili bir düzenleme yapılırsa 12 taksit uygulaması öğrencinin lehine olacaktır. Bunun için yeni bir düzenleme yapılması gerekiyor. Halihazırda yapılan düzenlemede ‘öğrenciler 9500 TL tutarı altında bir cep telefonu için 12 ay taksitle alışveriş yapabilirler’ şeklinde hüküm olursa bu işlem yapılabilir. Şu anda bunun bir dayanağı yoktur.”
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website