HEDEP'li 2, CHP'li 1 milletvekiline ait 3 dokunulmazlık dosyası TBMM'ye sunuldu

HEDEP Grup Başkanvekili ve Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, HEDEP Mersin Milletvekili Ali Bozan ile CHP İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu'na ait dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin dosya TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Beştaş örgüt kurma ve yönetme iddiasıyla yargılanırken, Enis Berberoğlu'nun ise MİT tırları davasında milletvekilliği düşürülmüş, Anayasa Mahkemesi kararıyla Meclis'e geri dönmüştü. HEDEP'li 2, CHP'li 1 milletvekiline ait 3 dokunulmazlık dosyası, TBMM Başkanlığına sunuldu. DOKUNULMAZLIK DOSYALARI MECLİS'TE HEDEP Grup Başkanvekili ve Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, HEDEP Mersin Milletvekili Ali Bozan ile CHP İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu'na ait Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri, Meclis Başkanlığına sunuldu. Dosyalar, Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyona havale edildi.
ENİS BERBEROĞLU'NUN DAVASI Berberoğlu, 2015 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nden İstanbul milletvekili seçildi. 14 Haziran 2017 tarihinde MİT tırları görüntülerini Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Can Dündar'a sızdırdığı suçlamasıyla yargılandığı davada 25 yıl hapis cezası ve tutuklama kararı verildi. Berberoğlu hakkındaki kesinleşmiş yargı kararı gerekçe gösterilerek 4 Haziran 2020'de milletvekilliği düşürüldü. Anayasa Mahkemesi, 2023 yılında Berberoğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesinin hukuka aykırı olduğuna karar verdi. Berberoğlu, 30 Kasım 2023 tarihinde yeniden milletvekili olarak Meclis'e döndü.
MERAL DANIŞ BEŞTAŞ'IN DAVASI Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, "örgüt kurma ve yönetme" iddiasıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyordu.
Kaynak: AA / Politika
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website