İstanbul'un simgesi Kız Kulesi yeniden ziyarete açıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, restorasyon çalışmaları tamamlanan Kız Kulesi'nin ziyarete açıldığını duyurdu. Kız Kulesi'ne ulaşım Karaköy İskelesi'nden sağlanacak ve tekne seferleri her gün düzenli olarak gerçekleştirilecek. İstanbul'un sembol yapılarından biri olan Kız Kulesi, 1 Mart'tan itibaren yeniden ziyaretçileri ağırlamaya başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yaptığı açıklamada, " Kız Kulesi'ne ulaşım Karaköy İskelesi'nden sağlanacak ve tekne seferleri her gün düzenli olarak gerçekleştirilecek. Restore edilen yapı, haftanın her günü saat 09.00 ile 18.00 arasında ziyaret edilebilecek." ifadelerini kullandı.
KIZ KULESİ, ASLINA UYGUN OLARAK TEKRAR ZİYARETE AÇILDI Aslına yaraşır şekilde restore edilen Kız Kulesi, gelecek nesillere de miras kalsın diye uzman isimlerin de katkılarıyla 2 yılı aşkın süren titiz bir çalışma sonucu güçlendirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2021 yılında başlatılan restorasyon çalışmalarıyla kulenin iç bölümüyle birlikte, dış cephesi, iskelesi ve çevresi de düzenlendi.
Kulede, önceki restorasyon süreçlerine ait, yapının statiğine uygun görülmeyen betonarme parça ve eklentiler söküldü ve aslına uygun, özgün malzemeler ile kulenin tüm bölümleri restore edildi. 2.Mahmut Dönemi'ndeki görüntüsü esas alınarak restore edilen Kız Kulesi'nde, olası İstanbul depremine yönelik çalışmalar da yapıldı.
AA
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website