LGS başvuruları 18 Mart’ta başlıyor… Öğrenciler neler dikkat etmeli?

LGS başvuruları 18 Mart’ta başlıyor… Öğrenciler neler dikkat etmeli? Ortaokuldan liseye geçecek binlerce öğrenci, 2 buçuk ay sonra sınava girecek. Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav 2 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. Koronavirüs salgını sürecinde değişen bazı kurallar öncesine dönecek. Onlardan biri başvurular. Sınav başvuruları salgın döneminde otomatik olarak yapılıyordu. Ancak öğrenciler bu yıl başvurularını E-Okul üzerinden kendileri yapacak. Başvurular 18-29 Mart arası alınacak.
LGS'ye katılım zorunlu değil, isteyen öğrenci sınava girecek. Bu nedenle başvuru yapan öğrencilerden ücret alınmayacak. Öğrencilerin başvuru yapmadan önce dikkat etmesi gereken tek husus, elektronik ortamdaki bilgilerinin güncelliğini kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden kontrol ettirmek olacak. Öğrenciler, koronavirüs salgınından önce kendi okullarında değil, belirli merkezlerde sınava giriyordu. Salgın sürecinde her öğrenci sınava kendi okuduğu okulda girdi. Bu yıldan itibaren öğrenciler, eskisi gibi belirlenen merkezlerde sınava girecekler. MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül, bu kapsamda her ilçenin bir sınav merkezi olarak belirlendiğini, sınavın il ve ilçelerde belirlenen okullarda yapılacağını söyledi.
Bülbül, sınav sorularının ana kaynağının ders kitapları olacağını belirtti. "Farklı bilişsel düzeylerdeki becerileri ölçecek nitelikte sorular yer alacak. Belirli aralıklarla yayımladığımız örnek sorular aslında sınav sorularına yönelik ipuçları barındırıyor." ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz yıl deprem nedeniyle sadece birinci dönem konularından soru sorulmuştu. Bu yıl sınavda sekizinci sınıf sınav tarihine göre işlenen tüm konular kapsamda olacak.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website