ABD, İsrail'e yapılacak mühimmat sevkiyatını durdurdu

ABD'de Başkan Joe Biden yönetimi, geçen hafta İsrail'e gönderilecek ABD yapımı mühimmat sevkiyatını durdurdu. Refah'a kara operasyonu hazırlığında olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun endişesi ABD'nin kendisini yarı yolda bırakmasıyla arttı. Washington yönetiminin, İsrail'in Gazze'ye saldırılara başladığı 7 Ekim'den bu yana ilk kez böyle bir karar aldığı vurgulandı. ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin geçen hafta İsrail'e gönderilecek ABD yapımı mühimmat sevkiyatını durdurduğu belirtildi. İsrail yetkilileri sevkiyatın durdurulmasının ciddi endişeye yol açtığını ifade etti. ABD, SİLAH SEVKİYATINDAN VAZGEÇTİ ABD'de yayın yapan "Axios" haber sitesinin adı açıklanmayan iki İsrailli yetkiliye dayandırdığı habere göre, ABD geçen hafta İsrail'e gönderilecek bir mühimmat sevkiyatını durdurdu. Haberde ABD'nin İsrail'e silah sevkiyatını durdurmasının Gazze'ye saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana ilk defa yaşandığına işaret edildi.
BLINKEN İLE NETANYAHU ARASINDA "SERT GÖRÜŞME" İsrailli yetkililere göre sevkiyatın durdurulması Tel Aviv yönetiminde ciddi endişeye yol açtı. Haberde, İsrail'i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında Refah'a yönelik muhtemel kara saldırısı hakkında "sert bir görüşme" gerçekleştiği de kaydedildi.
NETANYAHU HÜKÜMETİ, REFAH'A KARA SALDIRISINA HAZIRLANIYOR Biden ve Batılı yetkililerin, Refah'a yönelik olası kara saldırısının daha çok sivil ölümüne ve insani krizin büyümesine neden olacağı uyarılarına rağmen Netanyahu, 1.5 milyon kişinin sığındığı Refah kentine saldırının yapılacağını duyurmuştu.
KONGRE, BIDEN'A ÇAĞRI YAPMIŞTI Öte yandan, ABD Kongresi'nde Demokrat Partili 88 üye, İsrail'in Filistinli sivillere yönelik insani yardımları kasten engellediğine dair inandırıcı iddialar bulunduğunu belirterek, Biden'a ABD yasalarına göre İsrail'e yapılan yardımları yeniden gözden geçirme çağrısında bulunmuştu. Kaynak: AA
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website