MHP lideri Devlet Bahçeli'ye Onur Madalyası takdim edildi

Azerbaycan Milli Marşı'nın ve "Çırpınırdın Karadeniz" şiirinin söz yazarı Ahmed Cevad'ın doğumunun 132. yılı dolayısıyla Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY ve Ahmed Cevad Ailesinden, MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye anlamlı ziyarette bulundu.
Azerbaycan Milli Marşı'nın ve "Çırpınırdın Karadeniz" şiirinin söz yazarı Ahmed Cevad'ın doğumunun 132. yılı dolayısıyla Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY ve Ahmed Cevad Ailesi'nden Nicat Emiroğlu Güliyev, Anar Ahundzade, MehinBanu Guliyeva ve Yılmaz Ahundzade, Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti. Ziyarette Türksoy Genel Sekreteri Sultan Rayev, Ahmed Cevad'ın Türk dünyasının önemli bir figürü olduğunu vurgulayarak, eserleriyle Türk edebiyat ve düşünce tarihine altın harflerle yazıldığını belirtti. Ahmed Cevad'ın isminin hala Türk dünyasının bağımsızlık ve özgürlük simgesi olduğunu ifade eden Rayev, TÜRKSOY'un Ahmed Cevad Ailesi'nin isteğini dikkate alarak Devlet Bahçeli'ye "Ahmed Cevad Onur Madalyası"nı takdim etti. Ayrıca Sultan Rayev, Ankara'daki TÜRKSOY merkezi için arsanın tahsis edilmesi ve binanın inşa edilmesinde Sn. Devlet Bahçeli'nin 57. Hükümet Başbakan Yardımcılığı dönemindeki görevinde iken inisiyatifleri ve olurları ile gerçekleştiğini belirterek. Bu vesileyle MHP Liderine TÜRKSOY Ailesi adına teşekkürlerini ilettiler.
Türk Dünyası sevdalısı Ahmed Cevad'ın yürekten duyguları sadece Azerbaycan’ın Milli Marşına değil, tüm Türk Dünyası’nın ve Türk Milleti’nin Marşı olarak kabul edilen “Çırpınırdın Garadeniz”e hayat vermiş ve ölümsüzleştirmiştir. Bu sene, tüm Türklerin büyük bir coşkuyla söylediği, Türk Milleti ve Türk Milliyetçiliği ile bütünleşen, Türk Millî Ülküsü olan Türk Yurdu’nun bütünlüğünü yeniden kurgulanması ve şimdiye taşınmasını sağlayan Türk Dünyasının birliğini ve ebediliğini simgeleyen “Çırpınırdın Garadeniz!” şiirinin kaleme alınmasının 110.yılıdır. Ayrıca şiirin Üzeyir Hacıbeyli’nin bestesiyle Anadolu’da ilk kez 1924 yılında Kars’a ziyareti sırasında Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün huzurunda seslendirilmesinin de 100. yılı olduğu", vurguladı.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website