Reza Zarrab'ı Yakan Mektup ortaya Çıktı


Zarrab'ın İran Merkez Bankası Başkanı'na hitaben hazırlattığı Zarrab Ailesi'nin yaptırımlara karşı 'Ekonomik Cihat'a hazır olduğunu belirten mektup, iddianamedeki en önemli delil sayıldı.

Miami'de FBI ajanları tarafından yakalananReza Zarrab'ın (Rıza Sarraf) kefalet başvurusu mahkeme tarafından reddedildi. Savcılık, Zarrab'ın banka sahtekârlığı ve karapara aklamayla ilişkili tüm malvarlığına el konulmasını isterken, iddianamedeki en çarpıcı delil ise Zarrab'ın İran Merkez BankasıBaşkanı'na hitaben kendi adına hazırlattığı Zarrab Ailesi'nin yaptırımlara karşı 'Ekonomik Cihat'a hazır olduğunu belirten mektup.
Zarrab, FBI ajanları tarafından ailesiyle birlikte Disneyland tatili için geldiği Miami'de gözaltına alınmıştı. 21 Mart Pazartesi günü mahkemeye çıkarılan Zarrab'ın tutuklanmasına karar verildi. Savcı Preet Bharara tarafından yürütülen soruşturmadaReza Zarrab hakkında 75 yıl hapis isteniyor.
EN ÖNEMLİ DELİL
Savcılığın hazırladığı 21 sayfalık iddianamede en önemli delil Zarrab'ın İran Merkez Bankası Başkanı'na yazdığı iddia edilen Farsça mektup.
AMBARGOYU DELMEK İÇİN MEKTUP
Mektupta şu ifadeler yer alıyor: Zarrab ailesi olarak dini liderimizin (Hamaney) ekonomik cihad ilanı ışığında yaptırımları özel yöntemlerle aşmayı ahlaki ve milli bir sorumluluk olarak görüyoruz.

REZA İTİRAFÇI MI?
Savcının o mektubu nasıl ele geçirdiği merak konusu. İran'ın aleyhindeki bir soruşturma için ABD savcılığına delil iletmesi mümkün görünmüyor. Reza Zarrab'ın Babek Zencani'ninİran'da yargılandığı davada idam cezası alması sonrası itirafçı olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.
NEW YORK'A NAKLEDİLECEK
İddianame New York Güney Bölge Savcısı Bharara tarafından hazırlandığından Zarrab'ın yargılanmasının da New York'ta olması bekleniyor. Bharara, dün attığı bir Tweet mesajında "Reza Zarrab Manhattan'da (New York) bir mahkeme salonunda Amerikan adaletiyle yüzleşecek" diyerek bu konudaki beklentisini dile getirdi. Ancak konuyla ilgiliHürriyet'e bilgi veren Amerikalı bir yargı yetkili, Zarrab Miami'den New York'a transfer edilse bile işlemlerinin zaman alacağını söyledi.
Yetkili, iki hafta sonra Miami'de tekrar mahkeme karşısına çıkarılacak Zarrab'ın akıbetinin o gün belli olacağını belirtti . Yargıç O'Sullivan'ın 4 Nisan'da hem Zarrab'ın 16-2352 numaralı dosyasının New York'a nakledilip nakledilmeyeceğine hem de kefaletle serbest bırakılıp tutuksuz yargılanıp yargılanmayacağına karar vereceğini aktardı.
ABD'DE AVUKAT ORDUSU TUTTU
Zarrab'ı pazartesi günü mahkeme karşısında dünyanın en ünlü avukatlık bürolarından Baker&McKenzie'nin Miami ofisindeki ortağı Lee Stapleton savundu. Ancak mahkeme tutanağında Stapleton'ın geçici avukat olduğu belirtilerek 4 Nisan'daki duruşmada Zarrab'ın asıl avukatının da belirlenmesi istedi. Florida'nın sayılı avukatlarından Stapleton, Zarrab'ın neden ABD'ye geldiği yönündeki sorumuza cevap vermedi. Dosyayla ilgili açıklama yapma yetkisi bulunan FBI ajanı Michael Leverock da, Zarrab'ın yakalanmasıyla ilgili sorulara yanıt vermedi. Aynı şekilde Zarrab Türk vatandaşı olduğundan Zarrab'ın tutukluluğu sırasında konsolosluk hizmeti vermesi beklenen Miami'deki Türk Başkonsosluğu, herhangi bir açıklama yapmadı. Kaynaklar, bu tür durumlarda konsolosluğun tutuklu kişinin talebi sonrası devreye girebileceğini belirtirken, Zarrab'ın böyle bir talepte bulunup bulunmadığına açıklık getirilmedi. (Kaynak: Vatan-Hürriyet)
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website