Expo 2016’ya Çocuk Sokağı Esenler Belediyesi’nden


EXPO 2016 Antalya sergi alanına İstanbul Esenler Belediyesi tarafından “Çocuk Sokağı” yapıldı.
Çiçek ve çocuk” temasıyla 22 Nisan’da kapılarını açmaya hazırlanan EXPO 2016 Antalya sergi alanına İstanbul Esenler Belediyesi tarafından “Çocuk Sokağı” yapıldı. Sokakta, unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunları oynanacak, çocuklar için eğitici ve eğlendirici aktiviteler düzenlenecek. EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, bu projenin yaygınlaşması için bir platform oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.
Teması “Çiçek ve çocuk” olan EXPO 2016’da Tarih, Biyoçeşitlilik, Sürdürebilirlik ve Yeşil Şehirler alt temalarına uygun olan “Şehirlerin En İyi Uygulamaları” etkinliği kapsamında 521 proje arasından sergilenmeye değer bulunan projeler arasında İstanbul Esenler Belediyesi’nin “Çocuk Sokağı” projesi de yer alıyor.
EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetiminin talebi doğrultusunda projenin sergi alanında uygulanması istendi. Bu öneriyi kabul eden Esenler Belediyesi sergi alanında yer alan Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin hemen yanında bulunan 65 metrelik bir yürüyüş yolunu, “EXPO Çocuk Sokağı” olarak tasarladı. Rengarenk gökkuşağı boyamalarıyla süslenen sokakta, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarından sek sek, misket gibi oyunlar oynanacak.
 Günümüzde betonlaşan kentlerde yaşamak zorunda kalan çocukların özlem duydukları açık alanlarda akranlarıyla güvenli bir biçimde oynamalarını sağlamayı amaçlayan “Çocuk Sokağı”nda engelli çocuklar da unutulmadı. Çocuk Sokağı’nda tekerlekli sandalye kullanan çocukların binebileceği bir salıncak, köpek figürlü banklar, mantar ev şeklinde bir danışma ofisi, masal dinleme alanları bulunuyor.
 Esenler Çocuk Sokağı’na “Çiçek ve çocuk” temalı EXPO 2016 Antalya sergi alanı içerisinde yer vermekten mutluluk duyduklarını söyleyen EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, “EXPO 2016 Antalya’yı Türkiye’nin farklı şehirlerinde görev yapan belediye başkanları ve bürokratları da ziyaret edecek. Biz alanda oluşturduğumuz bu çocuk sokağının yaygınlaşması ve diğer belediyeler tarafından da örnek alınarak uygulanması için bir platform oluşturmak istedik. Umarız, çocuklarımız için güvenle oynayabilecekleri bu tür sokaklar ülkemizin her tarafında yaygınlaşır” dedi.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website