Yeni Pasaportlar 1 Haziran'da! Cüzdan Bedeli Var, Harç Bedeli Yok


Bakan Çavuşoğlu, 1 Haziran'dan itibaren yeni pasaportların verilmesine başlanacağını açıkladı. Pasaportlarının süresi hâlâ devam eden vatandaşlar sadece cüzdan bedeli ödeyecek.

Avrupa Birliği,  Avrupa'ya seyahat etmek isteyen Türk yurttaşlarının "kâbusu" haline gelen vize zorunluluğunu ortadan kaldıracak ve vizesiz seyahatin önünü açacak tavsiye kararını açıkladı. AB Bakanı ve  Başmüzakereci Volkan Bozkır ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  Avrupa komisyonu tavsiye kararını değerlendirdi. AB Bakanı ve  Başmüzakereci Volkan Bozkır vizesiz  Avrupa için sürecin Haziran sonuna kadar tamamlanacağını söyledi. AB Komisyonu'nun aldığı vize muafiyeti için tavsiye kararının ardından Bakan Çavuşoğlu, 1 Haziran'dan itibaren yeni pasaportların verilmesine başlanacağını açıkladı. Buna göre pasaportlarının süresi hâlâ devam eden vatandaşlar yenileme yaparken harç ücreti ödemeyecek, sadece cüzdan bedeli ödeyecek.
"HAKSIZLIK ORTADAN KALKTI"
Çavuşoğlu,  Bakanlar Kurulu ve Meclis'in harcadığı mesailerin sonuçlarının alındığını ve raporda tüm bunlara yer verildiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu , bakanlık olarak ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini, bu karar ile bir haksızlığın ortadan kalktığını söyledi.
"BİR DÖNÜM NOKTASI"
Çavuşoğlu, hedefin AB'ye tam üyelik olduğunu dile getirdi, " Türkiye ve AB her zaman birbirine ihtyiaç duyacaktır. AB'nin  Türkiye ile ilişkilerine stratejik perspektiften bakması gerekiyor. Bugün alınan karar da ilişkiler konusunda bir dönüm noktası olabilir" dedi.
Çavuşoğlu,  Avrupa Birliği ile ilişkilerde yeni bir sayfanın açıldığını, pasaport konusundaki çalışmaların da tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. AB Bakanı Bozkır da, Salı günü Strasbourg'da görüşmeler yapacağını, parlamento seviyesindeki çalışmaları tüm hızıyla sürdüreceğini kaydetti. Bozkır ve Çavuşoğlu daha sonra  Brüksel'e giderek bir dizi toplantıya katılacaklar.
Bozkır,  Türkiye tarafıdan atılması gereken adımları da değerlendireceklerini, Haziran sonuna kadar olan süreçte parlamenter ile görüşeceklerini, sürecin olumlu yönde ilerlemesi için çalışacaklarını söyledi.
"1 HAZİRAN İTİBARİYLE PASAPORTLARA PARMAK İZLERİ EKLENECEK"
Çavuşoğlu, 1 Haziran itibariyle çipli pasaportlara parmak izleri ekleneceğini kaydetti ve yeni pasaport taleplerinin karşılanması konusunda sıkıntı yaşanmayacağını, çalışmaların uzun süredir devam ettiğini söyledi.
72 kriter ile ilgili olarak konuşan Bozkır, bunun bir matemaitk formülü olmadığını, bazen bir kanun ile dokuz beklentinin karşılandığını bazen de birden çok kanun ile bir beklentinin karşılandığını dile getirdi. Bozkır, 72 kriter ile ilgili olarak  Türkiye Cumhuriyeti'nin üzerine düşeni yaptığını söyledi ve raporun da büyük ölçüde bunu teyit ettiğini bildirdi. Bozkır "Bazı hususlar konusunda karşılıklı görüşeceğiz. Ama genel olarak 72 beklentiyi karşıladık ki AB komisyonu vizelerin kaldırılmasını önerdi" dedi.

10 Soruda "Avrupa'ya Vizesiz Nasıl Gidilir?"
"PASAPORTLAR İÇİN SADECE CÜZDAN BEDELİ OLACAK, PASAPORT HARCI ÖDENMEYECEK"
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, pasaportlar için bütçe belirlendiğini ve pasaportların bir ücret karşılığı verildiğini söyledi. Bozkır, ödemenin sadece cüzdan bedeli için olacağını, pasaport harcı ödenmeyeceğini kaydetti.
Çavuşoğlu,  İsrail ile ilgili de açıklama yaptı ve güneyde ofis açılması kararı ile ilgili konuştu, "Tüm ülkelere eşit muamele olacaksa buna sıcak bakabiliriz" dedi.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website