Akıncı: Üniter Devlet Kurmayacağız, Birleşik Federal Bir Kıbrıs Olacak


Rum lider Anastasiadis ile biraraya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs'ta üniter devlet yerine, birleşik federal bir Kıbrıs kurulacağını söyledi.


Akıncı: Üniter Devlet Kurmayacağız, Birleşik Federal Bir Kıbrıs Olacak
BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide - KKTC CumhurbaşkanıAkıncı ile Rum lider Anastasiadis, Kıbrıs'ta devam eden müzakereler çerçevesinde ara bölgede buluştu. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Biz, Kıbrıs'ta üniter bir devlet kurmayacağız, birleşik federal bir Kıbrıs kuracağız." dedi.
İKİ LİDER ARA BÖLGEDE TEKRAR BİRARAYA GELDİ
Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde, Akıncı ile Rum lider Nikos AnastasiadisBM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ev sahipliğinde ara bölgede bir araya geldi.
Yaklaşık 3 saat süren görüşmede BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami ve Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ile diğer yetkililer hazır bulundu.
"RUM TARAFININ ÖNERİLERİ ÜNİTER DEVLETE YAKIN ÖNERİLERDİ"
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, basına yaptığı açıklamada, 'Konfederasyonun zıddında üniter devlet vardır. Biz de çok argümanlarla ortaya çıkıp Rum tarafının bazı önerilerinin üniter devlete yakın öneriler olduğunu iddia edebilirdik, yapmadık...
"NE YAPIYORSAK 11 ŞUBAT 2014 ÇERÇEVE ANLAŞMASINA UYGUNDUR"
Türk tarafı olarak bu konuları müzakere masasında konuşmayı yeğledik. Yine de bu davranış biçimimizi sürdürmek istiyoruz. Bizim ortaya koyduğumuz bazı düşüncelerin konfederal düşünceler olduğunu söylemek, bunu yaymak, bunu kamuoyuna bu şekilde yansımasını sağlamak doğru bir tavır değil. Ortada öyle bir gerçeklik yoktur. Ne yapıyorsak 11 Şubat 2014 Çerçeve Anlaşması'na uygundur.
"MÜMKÜN OLAN İKİ KURUCU DEVLETLİ BİR "FEDERASYON
Ne yapıyorsak federal yapılanmanın ruhuna uygun önerilerdir. Bu adada mümkün olanının iki kesimli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı, iki kurucu devletli bir federasyon olabileceğinin bilinci içersindeyiz.
"BİRLEŞİK FEDARAL BİR KIBRIS KURACAĞIZ"
Yaptığımız önerilere konfederal yakıştırmasının yapılmaması gerekir. Öyle bir niyet ve tavır yoktur. Bunun mümkün olmayacağının bilinci içindeyiz. Ancak diğer tarafın da üniter devlet yaklaşımlarından da uzak durması lazım. Biz Kıbrıs'ta üniter bir devlet kurmayacağız, birleşik federal bir Kıbrıs kuracağız.'
"GÖRÜŞMELER HAFTADA 2 KEZ OLACAK"
Rum lider Anastasiadis'le oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, Rum liderle vardıkları mutabakatla, müzakereler çerçevesinde daha yoğun çalışacaklarını, olağan dışı bir durum olmadığı sürece görüşmeleri haftada iki kez yapma kararı aldıklarını açıkladı.
"BİR SONRAKİ GÖRÜŞME 17 HAZİRAN'DA"
Anastasiadis'e görüşme günleri için salı ve cumayı önerdiğini ve bunun kabul gördüğünü dile getiren Akıncı, 14 Haziran'da bir araya gelemeyeceklerini, bir sonraki görüşmenin 17 Haziran'da olacağını bildirdi.
"HER SALI VE CUMA GÖRÜŞECEĞİZ"
Akıncı, müzakereler çerçevesinde her salı ve cuma görüşecek şekilde bir program yaptıklarını ifade ederek, 1 Temmuz dahil bu ay 4 kez bir araya geleceklerini, temmuz içinde de benzer bir format belirleyeceklerini dile getirdi.
"HENÜZ FARKLILIKLAR BULUNAN BAŞLIKLARI ELE ALACAĞIZ"
"Bu yoğun tempoyla öyle inanıyorum ki daha verimli bir çalışma düzenine kavuşacağız." diyen Akıncı, Rum lider ile her görüşmede belli başlıkları ele alacaklarını, bu başlıkların da bugüne kadar henüz sonuçlandırılamamış, henüz arada farklılıklar bulunan başlıklar olacağını söyledi.
Rum tarafında henüz netleşmemiş bir görüşmeci konusu olduğunu da anımsatan Akıncı, Rum müzakereci Andreas Mavroyannis'in Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu başkanlığıyla ilgili bir seçimi olduğunu ve seçimin 13 Haziran'da yapılacağını hatırlattı.
"13 HAZİRAN'DAN İTİBAREN GÖRECEĞİZ"
Mustafa Akıncı, Mavroyannis seçildiği takdirde Rum tarafının yeni bir görüşmeci ataması söz konusu olacağını belirterek, "Eğer Mavroyannis görevinde kalırsa onunla devam edilecek. Tabii ki bu Güney'in meselesidir. Görüşmecilerinin kim olacağını onlar kararlaştırır ama bu da gündemin bir parçasıdır. Ne olacağını 13'ünden itibaren göreceğiz." diye konuştu.
Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BMGenel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ara buluculuğunda 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website