Yeşilçam Ödülleri “Beyoğlu Sinema Ödülleri” Adıyla Yeniden Başlıyor


Beyoğlu Belediyesi ve TÜRSAK Vakfı işbirliğiyle “Yeşilçam Ödülleri” adıyla düzenlenen Türkiye’nin önde gelen sinema ödülleri organizasyonu “Beyoğlu Sinema Ödülleri” adıyla geri dönüyor. Türkiye’nin en geniş katılımlı jüri ve ödül sistemiyle yenilenen sinema ödülleri bu yıl, 14 Kasım 2016 tarihinde sahiplerini bulacak. Ödüllerle birlikte Türk sinemasına 500 bin TL’lik katkı sağlanmış olacak.
Türkiye’de kültür ve sanatın kalbinin attığı Beyoğlu’nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ile Beyoğlu Belediyesi ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür (TÜRSAK) Vakfı işbirliğinde 2007-2010 yıllarında “Yeşilçam Ödülleri” adı altında düzenlenen sinema ödülleri, 2016 yılında “Beyoğlu Sinema Ödülleri” adıyla devam ediyor. Türk Sineması’na önemli katkıda bulunacak bu özel projenin detayları Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve TÜRSAK Vakfı Başkanı Fehmi Yaşar’ın katılımlarıyla gerçekleşen basın lansmanında açıklandı.
"ÖDÜLLER BİRLİKTE YAŞAMA KÜLTÜRÜNÜN SİNEMADAKİ İZDÜŞÜMÜDÜR’’
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Sinema Ödülleri’nin misyonunun Türk Sineması ve Türk Sinema Endüstrisi’nin gelişmesine, ilerlemesine ve büyümesine katkı sunmak olduğunu belirterek, “Bu misyonun dayanağı; Beyoğlu’nun entelektüel tecrübesi, kültür, sanat, sinema pratiği ve vizyonudur. Din, dil, ırk, mezhep ve memleketlerin hem iç içe, hem karışmadan Beyoğlu’nda yakaladığı ahenk Türkiye’nin gerçek ahengidir. Beyoğlu, birlikte yaşama kültürünün küresel ölçekte önemli bir modelidir. Ödüller de bu ahengin izindedir, birlikte yaşama kültürünün sinema perdesindeki izdüşümüdür” dedi.
"HEDEFİMİZ SİNEMANIN GELİŞMESİNE KATKI SUNMAK’"
“Beyoğlu; Kasım Paşa kadar Şeyh Galiptir. Buhurizade Itri kadar Donizetti Paşa’dır. Şehzade Cihangir kadar İbrahim Müteferrika’dır. Ayşe Şasa kadar Halit Refiğdir. Mehmet Akif Ersoy kadar Nazım Hikmettir. Edvard Blanc kadar Kadir Topbaş’tır“ diyen Başkan Demircan, “Düşünme, konuşma, icat etme, yeniyi yakalama eğilimi engellenemez bir akıştır. Ödüller; akıştan bir parça, geçmişten bir kare, gelecekten bir ışıktır. Beyoğlu Sinema Ödülleri, Türk Sineması ve Türk Sinema Endüstrisine adanmıştır. Varlık sebebi yerli sinemadır. Hedefi, sinema endüstrimizin; zaman ve mekandan bağımsız başarılara imza atmasına katkı sunmaktır. Beyoğlu Sinema Ödülleri; iyi sinema, çok ve parlak yıldızların geçit resmi, Beyoğlu’nun kültürel coğrafyasında sınırsızlığın nişanıdır” ifadelerini kullandı.
ÖDÜLLERLE TÜRK SİNEMASI’NA 500 BİN TL KATKI SAĞLANACAK
Beyoğlu Sinema Ödülleri, ödül yapısı, sistemi ve jüri niteliği itibariyle Türkiye’nin en geniş katılımlı ulusal sinemayı destekleyen ödül organizasyonu olma özelliği taşıyor. İsmini her zaman sinema ile anılmış olan Beyoğlu’ndan alan proje Yeşilçam’ın usta yönetmenlerine, yapımcı ve oyuncu tüm emekçilerine bir “saygı duruşu” ifade etmeyi hedefliyor.
Beyoğlu Sinema Ödülleri oylama sistemine göre, 1 Ocak - 31 Aralık 2015 tarihleri arasında gösterime girmiş tüm Türk filmleri arasından seçici kurul ve ana jüri tarafından iki aşamalı olarak seçilecek filmlere, 10 ana dalda ödül verilecek. Birinci aşamada; 2015 yılında vizyona girmiş olan filmlerin ekiplerinden oluşan ön jüri, kendi filmleri dışında diğer aday filmlere verdikleri oylar sonucu 10 ana dal için beşer aday belirleyecekler ve bu adaylar Ekim ayında yapılacak basın kokteyli ile kamuoyuna duyurulacak. İkinci aşamada ise yine ön jürinin olduğu; başta sinema kurumları olmak üzere iş, kültür, sanat ve medya alanındaki kamuoyu önderlerinin de katılımıyla daha geniş bir jüri görev yapacak. Ana jüri ve ilk jürinin belirlediği adaylar içinden 14 Kasım 2016 tarihinde yapılacak ödül töreninde sahiplerini bulacak. Ödüllerle beraber Türk Sineması’na 500 bin TL’lik katkı sağlanmış olacak.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website