‘MONORAY SİSTEMLE’ 4 DAKİKADA KURBAN KESİMİ


Bayrampaşa Belediyesi, 4 dakika gibi kısa bir sürede kurban kesme imkânı sağlayan ‘monoray’ sistemi bayrama bir gün kala 10 büyükbaş hayvanı keserek test etti. Bayrampaşa’da kurbanlıklar bu yıl da monoray sistemiyle İslami kurallara uygun olarak kesilecek, kısa sürede paketlenerek sahiplerine teslim edilecek.
Bayrampaşa Belediyesi, Mega Center’daki kurban satış ve kesim merkezine kurduğu monoray sistemle kurbanlıkların 4 dakika gibi kısa bir sürede kesilmesini sağlıyor. Kesim tatbikatında ekipler, 10 büyükbaş hayvanı el değmeden monoray sistemle 40 dakikada kesip parçalara ayırdı.
MONORAY SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
Sistemde önce hayvan bir hücreye alınıyor, İslami kurallara uygun olarak kesiliyor, el değmeden derisi yüzülüyor ve parçalara ayrılarak kurban sahibine teslim ediliyor. Bütün bu işlemler 4 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor.
“YİNE TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLUYORUZ”
Aynı anda satışın ve kesimin yapıldığı modern tesiste konuşan Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Yalçın Sırakaya, ”Burada kurbanlıklara eziyet etmeden modern bir şekilde hayvanların nasıl kesildiğini birlikte görüyoruz. Hayvanlar önce hücreye alınıyor. Sistem sayesinde tek ayağından havaya kaldırılıyor ve kesimi sağlanıyor. Daha sonra derisi yüzülüyor ve 4 parçaya ayrılıyor. Ancak vatandaş isterse, ekipler bunu 7 parçaya da ayırabiliyor. Kurban satış merkezimizle, kurban kesme sistemimizle ve kurban satıcılarının barınması için tahsis ettiğimiz alanımızla Türkiye’deki diğer belediyelere örnek olmaktan ve vatandaşımıza kaliteli hizmet sunmaktan gurur duyuyoruz” dedi.
 
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website