Seçime kadar 12 ilçe il yapılacak, il sayısı 93'e çıkacak! İşte il yapılacak ilçelerin tam listesi Bodrum da var

Hükümetin Haziran 2023 seçimlerine kadar 12 gözde ilçeyi il yapacağı iddia edildi. 12 ilçenin daha il yapılmasıyla Türkiye'nin illerinin sayısı 93'e çıkacak. Zaten küçük olan bazı illerin bazı ilçelerini kaybetmesiyle iyice küçüleceği görülürken, il yapılacağı iddia edilen ilçeler arasında Türkiye'nin turizm cenneti Bodrum ve Alanya da var... İşte il yapılacak olan 12 ilçe ve bağlı oldukları iller...
Türkiye'nin yeni illeri ve haliyle yeni vali ve kaymakamlarıyla yeni memurları geliyor. Son olarak 9 Aralık 1999'da Düzce'nin de il olmasıyla il sayısı 81'e çıkan ülkemizde, bazı ilçelerin de Haziran 2023'te yapılacak seçimler öncesinde hükümet tarafından il yapılacağı iddia edildi. Peki hangi iller bölünecek, hangi ilçeler il olacak?... İşte ayrıntılar... Son seçimleri en doğru tahmin eden anket şirketlerinden ORC Araştırma'nın Genel Müdürü Mehmet Pösteki, attığı tweetle Türkiye'de gelecek seçimlere kadar il sayısının 93'e çıkabileceğini iddia etti. Pösteki'nin istesini verdiği il olacak ilçeler arasında turizm cennetleriyle birlikte Konya'nın en büyük ilçesi de yer alıyor. İşte, Posteki tarafından il olabileceği açıklanan iller... Aydın'ın Nazilli ilçesi il oluyor! 2023 Haziran seçimlerine kadar il olacak ilçelerden birisinin 160 bin 581 nüfuslu Aydın'ın Nazilli ilçesi olduğu belirtildi.
Turizm cenneti Bodrum il oluyor! İl olacak ilçeler listesinde Muğla'nın ve Türkiye'nin tatil cenneti Bodrum da var. Bodrum 187 bin 284 nüfusa sahip.
Tarsus da il olacak ilçeler listesinde Mersin'nin Tartus ilçesi de il olacak ilçeler listesinde yer aldı. Tarsus'un 347 bin 314 nüfusu var. Silopi il oluyor! 2016 yılında TBMM'ye gönderilen yasa tasarısında Şırnak ve Hakkari'nin il statüsünden çıkarılması ve yerlerine Cizre ve Yüksekova merkezli ve aynı isimde iki il kurulması önerilmişti. Cizrelilere kötü haber geldi. İl olacak ilçeler arasında Cizre yer almazken, Şırnak'tan Silopi listeye girdi.
Köfte ve mobilya kenti İnegöl de il olacak! Bursa'nın köftesi ve mobilya sanayisiyle tanınan ilçesi İnegöl de il yapılacak ilçeler listesinde. Balıkesir Bandırma da il oluyor 2023 seçimine kadar il yapılması beklenen ilçeler arasında Balıkesir'in il merkezinden daha büyük olan ilçesi Bandırma da yer alıyor. Ceyhan da il olacak ilçeler listesinde Adana'nın sanayi merkezlerinden Ceyhan ilçesi de il olacak ilçeler listesinde yer aldı. Başkent Ankara da bölünüyor! Polatlı il oluyor Başkent Ankara'nın da de bölüneceği ve Polatlı ilçesi il yapılacağı iddia edildi. Yüksekova'nın hayali gerçekleşiyor mu? 2016 yılında TBMM'ye gönderilen yasa tasarısında Şırnak ve Hakkari'nin il statüsünden çıkarılması ve yerlerine Cizre ve Yüksekova merkezli ve aynı isimde iki il kurulması önerilmişti. O önerge yasalaşmadı ancak Yüksekova tekrar il olacak ilçeler listesinde... Konya bir kez daha bölünüyor! Ereğli il oluyor... Daha önce Karaman'ın ayrılarak il olduğu Konya bir ilçesini deha kaybediyor. Ereğli de il olacak ilçeler listesine girdi.
Tatil cenneti Alanya da il oluyor! İl olacak 12 ilçe arasına Antalya'nın turizm merkezlerinden Alanya da girdi.
Çorlu da il olacak! Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinin de 2023 Haziran seçimlerine kadar il olacağı iddia edildi. internethaber.com
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website