Deprem bölgesinde yaşayan binlerce Suriyeli ülkelerine dönmek için sınır kapılarına akın etti

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerden 11 il etkilenirken, bölgede yaşayan binlerce Suriyeli ise ülkelerine dönmek için sınır kapılarına akın etti. Yaşanan yoğunluk nedeniyle günlük her bir kapıdan bin 500 ila 2 bin arası Suriyelinin geçişine izin veriliyor. 2011 yılında başlayan Suriye'deki iç savaştan dolayı ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye gelen yaklaşık 4 milyon Suriyeli, Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerden dolayı tekrar ülkelerine dönmek için sınır kapılarına yöneldi.
HASARLI EVLERİNE GİREMİYORLAR Depremlerde 11 ilde yaşanan yıkımın ardından birçok Suriyelinin de yaşadığı evler hasar gördü. Suriye'de de etkili olan depremlerde bazı Suriyeliler orada yaşayan ailelerine ulaşmak için ülkelerine dönerken, bazılarının da ya yaşanacak evi kalmadı ya da depremde hasarlı evlerine giremediği için çareyi ülkelerine geri dönmekte görüyor.
SINIRDAN GÜNLÜK BİN 500 İLA 2 BİN ARASI SURİYELİ GEÇİŞ YAPIYOR Binlerce Suriyeli ülkelerine dönmek için Kilis'te bulunan Öncüpınar ve Karkamış sınır kapılarına yöneldi. Türkiye'de Suriyeli depremzedelere 6 ay ülkelerine dönme izni verildi. Sınır kapılarında yaşanan yoğunluk nedeniyle günlük her bir kapıdan bin 500 ila 2 bin arası Suriyelinin geçişine izin veriliyor.
AİLELERİNİ GÖRMEK İÇİN GİTMEK İSTEYENLER DE VAR Ülkelerine dönmek için sınır kapılarında bekleyen Suriyelilerin bazıları depremden dolayı ülkelerine 2-3 ay dönmek istediklerini, sonra tekrar Türkiye'ye geleceklerini ifade ederken, bazıları da Suriye'yi de etkileyen depremden dolayı ailelerini görmek için gittiklerini belirtiyor.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website