Hamas'ın 50 rehineyi daha serbest bırakacağı iddiası

Aksa Tufanı operasyonu sırasında alıkoyduğu 212 rehinesi olan Hamas'ın geçtiğimiz günlerde 2 ABD'liyi salmasının ardından 50 rehineyi daha serbest bırakacağı iddia ediliyor. Gazze'deki kaynaklara dayandırılan bilgiye göre Uluslararası Kızıl Haç hareketi, yaklaşık 50 kişilik çifte vatandaşlık sahibi grubu almak için yola çıktı. Görüşmeler Katar arabuluculuğunda yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde 2 ABD vatandaşını insani gerekçeler serbest bıraktığını duyuran Hamas'ın çifte vatandaşlık sahibi 50 kişiyi daha serbest bırakacağı iddia edildi. Al Arabiya'nın Gazzeli kaynaklara dayandırdığı haberde, anlaşmanın arabuluğunu Katar'ın yapmakta olduğu kaydedildi. İSRAİL KARA OPERASYONUNA HAZIR Hamas'ın askeri kanadını 7 Ekim'de başlattığı Aksa Operasyonu sonrası İsrail, tam ablukaya aldığı Gazze'ye bombardımanlarına devam ediyor. Hamas'in elinde olan rehinelerin yerine tespit edebilmek için zaman zaman Gazze Şeridi'nde de operasyonlar yapan İsrail'den topyekün bir kara harekatı için Gazze sınırında tanklarını ve piyadelerini hazır bekletiyor.
50 KİŞİLİK GRUP İÇİN MÜZAKERELER YAPILIYOR Geçtiğimiz günlerde anne-kız olan 2 ABD'li vatandaşı insani gerekçelerle serbest bırakan Hamas'ın bu kez 50 çifte vatandaşlık sahibi rehine salacağı iddia edildi. Al Arabiya'nın haberine göre Katar'ın arabuluculuğunun hayati bir rol oynadığı potansiyel anlaşmanın sonuçlandırılması şu anda sürüyor. KIZIL HAÇ YOLA ÇIKTI Öte yandan Kızıl Haç, yaklaşık 50 kişilik grubu kabul etmek üzere yola çıktı. Kaynaklara göre nakilleri Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus bölgesinde gerçekleşecek. Yeni bir engel ortaya çıkmaması halinde önümüzdeki saatlerde bir anlaşmaya varılması bekleniyor.
İSRAİL O BÖLGEYE HAVA SALDIRISI YAPMIYOR Kaynaklar, mutabakat kapsamında Kızılhaç personelinin bölgeye güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla son saatlerde İsrail'in Gazze'ye hava saldırısı yapmadığını bildirdi. İSRAİL'DEN SAVAŞIN BİTMESİ İÇİN REHİNELERİN TESLİM EDİLMESİ ŞARTI İsrail'in Gazze'ye düzenleyeceği kara harekatının eli kulağındayken İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Jonathan Conricus, bunun olmaması için Hamas'a 2 şart sundu. Conricus, "Eğer Hamas, şu anda yaptığı gibi İsrailli sivillerin arkasında saklandığı yerden çıkıp, 212 rehinemizi geri verir ve kayıtsız şartsız teslim olursa, o zaman savaş biter" dedi.
İSRAİL-FİLİSTİN OLAYLARI Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlattı. İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırıya başladı. Gazze'den düzenlenen saldırılarda 308'i asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 2 bin 55'i çocuk, 1119'u kadın olmak üzere 5 bin 87 kişinin öldüğünü, 15 bin 273 kişinin yaralandığını duyurdu. İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90'ın üzerinde Filistinlinin öldüğü belirtildi. Çatışmalarda 19'u Filistinli, 3'ü İsrailli ve biri Lübnanlı olmak üzere 23 gazeteci yaşamını yitirdi. İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim'den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 26 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi'nden 6, Hamas'tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti. Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website